Irak ordusu, terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunan Felluce şehrine operasyona hazırlandığını duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada IŞİD'e yönelik yoğun bombardımanın başlayacağı belirtilerek, sivillere örgüte ait noktalardan uzak durmaları uyarısında bulundu. Savunma Bakanlığı ve Ortak Merkezi Operasyonlar Sözcüsü Yahya el-Zubeydi, "Önümüzdeki günlerde IŞİD çetelerinin Felluce'de kullandığı bütün noktalar ve silah depolarını hedef alacağız" dedi. 
Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkesinin teröre karşı ciddi risklerle karşı karşıya bulunduğunu söyledi. İbadi, "Bu terör, Irak'ı parçalayıp geriye götürmek, tüm sosyal ve bilimsel mirasımızı yok etmek istiyor" dedi. Terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelelerinin bir ayağını da teknolojik gelişmelere ayak uydurmanın teşkil ettiğini söyleyen Başbakan İbadi, "Irak vatandaşlarına tahsis edilecek birleşik ulusal kimliklerin bir an önce çıkarılmasını umuyoruz" diye konuştu. Başbakan İbadi, Irak'ın vatandaşlar hakkında bilgi ve dokümantasyon ile nüfus sayımı konusunda bölgedeki en köklü ülkelerden biri olduğunu savundu.

Sınırda peş peşe bombalar patladı
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Suriye'nin Telabyad şehrinde iki büyük patlama oldu. Peş peşe meydana gelen ve Türkiye tarafından da duyulan patlamanın ardından Telabyad'tan dumanlar yükseldi. Daha önce IŞİD'in elindeyken, geçen ay şiddetli çatışmalardan sonra PYD'nin eline geçen şehirde patlamaların, bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılardan kaynaklandığı sanılıyor.