Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Irak Hava Kuvvetlerinin Salahaadin iline bağlı el-Fetha bölgesinde DAEŞ mevkilerini hedef alan operasyonlarında çok sayıda sorti yaptığı ve 4 militanın öldüğü ifade edildi.
Açıklamada, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının da Ramadi, Şengal, Beyci, el-Habbaniya ve Musul'da DAEŞ mevzilerine düzenlediği hava saldırılarında 19 militanın hayatını kaybettiği, örgüte ait 12 mevzinin vurulduğu, 3 aracın imha edildiği aktarıldı.
Enbar'daki 7'nci Ordu Tümen Komutanı Tümgeneral Numan Abduzzevbai de birliklerin, Enbar'daki el-Bağdadi bölgesinde DAEŞ'e ait bir fabrikanın ele geçirildiğini, Ramadi'nin doğusunda örgüte ait 3 savunma merkezinin kullanılamaz hale geldiğini söyledi.
Abduzzevbai, Bağdadi nahiyesinin doğu bölgesi yakınlarında ise patlayıcı yerleştirilmiş 6 evin temizlendiğini ve 25 bombanın da imha edildiğini belirtti.
Irak'ta, terör örgütü DAEŞ'in geçen yıl ülkenin bazı bölgelerinde kontrolü ele geçirmesinin ardından başkent Bağdat başta olmak üzere çeşitli kentlerde şiddet olayları ve bombalı saldırılarda artış görülüyor. Irak makamları, saldırıların DAEŞ ile irtibatlı gruplar tarafından düzenlendiğini ifade ediyor.