ABD’de Cumhuriyetçi Parti'nin bazı başkan aday adaylarının Müslümanları karalayıcı sözlerinin yankıları devam ederken, Demokrat Parti aday adaylarından Martin O'Malley bir camiyi ziyaret ederek, "İslamofobinin yükselişe geçtiği bu ortamda Müslümanlarla dayanışma" çağrısı yaptı.

O'Malley, sivil toplum kuruluşu Tüm Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu'nun (ADAMS) başkent Washington'a yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan genel merkezindeki camiyi cuma namazı vaktinde ziyaret ederek, cemaatle sohbet etti ve sofralarına oturup yemek yedi.

Cuma namazını takiben kürsüye gelen O'Malley, camide kendisini dinleyen yüzlerce Müslümana, "İslamofobinin yükselişe geçtiği bu ortamda Müslümanlarla birlikte durmamız gerekiyor" dedi.

Konuşmasında geçen hafta Cumhuriyetçi adaylardan Donald Trump'ın "Müslümanlar ABD'ye alınmasın" önerisine sert tepki gösteren O'Malley, "Trump'ın ülkeyi faşizme doğru götürmeye çalıştığı yönünde hiçbir şüphe kalmadı" ifadesini kullandı.

O'Malley, "Trump'ın kullandığı dil ABD'nin geleceğini belirleyecek dil değildir. Emin olabilirsiniz ki ABD'nin genç nesli de bu dili benimsemiyor. Çevremizde çok kıymetli Müslümanlar var" diye konuştu.

Konuşmanın ardından O'Malley ve ADAMS yetkilileri caminin yemekhanesinde öğle yemeği yedi.

ADAMS Camisi imamı Muhammed Mecid, O'Malley'nin ziyareti sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Biz herhangi bir partiyi desteklemiyoruz fakat buraya gelerek bize desteğini gösteren herkes misafirimizdir" ifadesini kullandı.