ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, DAEŞ ile mücadele kapsamında geçen ay Irak’a gönderileceği açıklanan Amerikalı özel sefer gücünün şu anda Irak’ta bulunduğunu ve Iraklı güvenlik güçleriyle çalışmaya hazırlandığını bildirdi.

Carter, Kentucky eyaletinde Irak’a gönderilecek bir askeri birliği ziyaretinde konuşma yaptı.

Carter, DAEŞ ile mücadele hakkında askerlere bilgi verirken, “Aralık ayında gideceğini duyurduğum özel sefer gücü şu anda yerini almış durumda ve DAEŞ savaşçıları ile komandolarını buldukları yerde yakalamak ya da öldürmek için Iraklılar ile çalışmaya başlamak için hazırlanıyorlar” dedi.

Suriye’de de DAEŞ karşıtı Arap, Kürt ve Türkmen grupların son aylarda Teşrin Barajı’nın ele geçirilmesi gibi önemli kazanımlar elde ettiğini vurgulayan Carter, bu çabaları desteklemek için Barack Obama’nın ABD'nin en elit özel kuvvetler birliklerinden bir grubun Suriye’ye gönderilmesi emri verdiğini hatırlattı.

Carter, ekim ayında yaklaşık 50 kişiden oluşacağı açıklanan bu grubun istihbarat toplama, yerel güçlere danışmanlık ve yardım sağladığını belirterek, bu kuvvetin ABD’nin amaçlarını paylaşan sahadaki yeni güçlerle temas sağladığını bildirdi.

ABD yönetimi, ekim ayında Suriye’ye 50 kişilik özel harekat birliği gönderileceğini açıklamış, bu birliğin ılımlı muhalif güçlere eğitim, danışmanlık ve yardım desteğinde bulunacağını, muharebe misyonu olmayacağını duyurmuştu. Amerikalı yetkililer, aralık başında da DAEŞ ile mücadele kapsamında Irak'a özel sefer kuvveti göndereceklerini, bu kuvvetin Irak güvenlik güçleri ve Peşmerge güçlerine yardım edeceğini, DAEŞ'e düzenlenecek baskınlar ve rehine kurtarma operasyonları gibi görevleri yerine getireceğini bildirmişti.