Suriye'nin Halep vilayetinin güneybatısındaki çatışmalarda muhalif Suvar el-Şam birliğine esir düşen rejim komutanı Ahmed Muhammed Hassan, rejim birliklerine takviye operasyon için geldikleri bölgede Iraklı, Afgan savaşçıların ve Hizbullah milislerinin muhaliflere karşı savaştığını belirtti.

Esir komutan Hassan, Halep'in güneyindeki muhaliflerle çatışmalarda emirleri telsiz aracılığıyla İranlı saha komutanlardan aldıklarını ifade etti. Hassan, "Yabancı milislerle beraber savaşmıyoruz, onlara yaklaşmak yasak" ifadesini kullandı.

"Çatışmalarda ölenleri söylemiyorlar"

Hassan, Esed rejiminin yabancı milislere verdiği önem için, "Ben 25 bin Suriye lirası (62 dolar) alıyorum. İran, Irak ve Hizbullah milisleri ise aylık her biri 2 bin dolar maaş alıyor" ifadelerini kullandı. Hassan, geçim kaynakları olmadığı için bu işi yapmak zorunda kaldıklarını, aksi takdirde bir mutfak tüpü dahi alamayacaklarını söyledi.

Yabancı milislerin ölüm haberlerinin kendilerinden saklandığını ifade eden Hassan, "İranlı, Iraklı ve Hizbullah grupları çatışmalarda ölenlerini söylemiyorlar. İran ve Hizbullah komutanlarının öldürüldüğünü arkadaşlarımızdan öğreniyorduk" şeklinde konuştu.