Lübnan Başbakanı Temmam Selam, Suudi Arabistan'ın Lübnan ordusu ve emniyet güçlerine yardımları durdurma kararını yeniden gözden geçirmesini umduklarını belirtti.

Selam, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, Lübnan ordusu ve iç güvenlik birimlerinin silah ve teçhizatlandırılmasına yönelik yardımların durdurulması şeklindeki "sürpriz" kararından dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

Lübnan Başbakanı bu adıma, Suudi Arabistan'ın kendi takdirine bağlı aldığı bir karar şeklinde bakmakla birlikte, meselenin iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere muhalif boyuta ulaşmasını istemediklerini, aksine kardeşlik, güven ve ortak çıkarlara dayanan ilişkilerin korunması ve daima her türlü şaibeden arındırılması için çalıştıklarını kaydetti.

Lübnan'ın istikrar, birlik ve güvenliğinin güçlendirilmesi konusundaki isteği ve tarihten bu yana ülkesine devam eden desteği nedeniyle Suudi Arabistan'ın Lübnanlıların vicdanında büyük bir yeri olduğunu vurgulayan Selam, kendilerinin bir Arap ülkesi olduğu ve başta Suudi Arabistan olmak üzere tüm kardeş Arap ülkelerle en iyi ilişkilere sahip olma konusunda son derece istekli olduklarının altını çizdi. 

Selam, "Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'e, yönetimdeki kardeşlerine ve aziz halkına en içten ve en derin takdirlerimizi sunuyor, ordumuz ve güvenlik birimlerimize yönelik yardımların durdurulması şeklindeki kararın yeniden gözden geçirilmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.