Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen, siyasi hedefleri olmayan bir askeri harekatın başarılı olamayacağını belirterek Suriye Türkmenlerinin bu ülkeden somut taleplerde bulunması gerektiğini söyledi.

Green Park Otel'de düzenlenen Suriye Türkmen Meclisi genişletilmiş istişare toplantısında konuşan Doç. Dr. Erkmen "Suriye Türkmenleri artık siyasi bir hedef ortaya koymalıdır. Suriye Türkmenlerinin Suriye'de ne istediğini belirlemelidir" dedi.

"Hukuki bir statü belgesi ne olursa olsun alınmalı"

Atatürk Üniversitesinden araştırma görevlisi Cemil Doğaç İpek, Suriye Türkmenlerinin herhangi bir hukuki statüsü bulunmadığına işaret ederek "Hukuki bir statü belgesi ne olursa olsun alınmalı" ifadesini kullandı.

İpek, Suriye Türkmenlerinin masaya bir etnisite olarak getirilmesi gerektiğini ve hukuki bir statü belgesinin mutlaka alınması gerektiğini, bunun Irak gibi komşu ülkelerde yaşayan Türkmenlere de örnek olabileceğini belirtti.

"Anavatanımız Türkiye" ifadesinin uluslararası kamuoyunda yanlış bir algıya sebep olduğunu belirten İpek, Suriye Türkmenlerinin Suriye'nin bir etnisitesi olduğunun uluslararası topluma anlatılması gerektiğini vurguladı.

İpek, Suriye Türkmenlerinin Selefi gruplarla hiçbir bağlantısının bulunmadığının, bilakis DAEŞ'e karşı savaşan "özgürlük savaşçıları" olduğunun anlatılması gerektiğini belirtti. Türkmenlerin Rusya'ya karşı da savaştığını hatırlatan İpek, Rus tehdidinden endişelenen Batı kamuoyunun bunun farkında olmasının önem taşıdığını dile getirdi.

İpek, Birleşmiş Milletler'de (BM) "Koruma Sorumluluğu" olarak bilinen uluslararası sorumluluk kapsamında Türkiye'nin, Suriyeli Türkmenleri korumak için garantörlük hakkını kullanabileceğini ifade etti.

Rusya Uzmanı Doç. Dr. Bayram Selam da, Rusya Federasyonu içerisinde 30 milyon'a yakın Türk olduğunu hatırlatarak, Suriyeli Türkmenlerin Tataristan, Çeçenistan ve Başkurdistan gibi özerk cumhuriyetlere mektup göndererek Moskova yönetiminin aleyhteki propagandasını engellemesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) Dış Politika Uzmanı Hüseyin Raşit Yılmaz ise Türkiye'nin 1974'te Kıbrıs Barış Harekatına temel oluşturan hukuki statünün 1960'lı yıllarda alındığını hatırlatarak, Türkmenler için de benzer bir yol izlenmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz, "Türkmen ordusunun kurulması hem Suriye Türkmenlerinin geleceğidir, hem de Türkiye'nin milli güvenlik sorunudur" dedi.