Almanya'nın Dortmund şehrinde düzenlenen "Her Yönüyle Trabzon" etkinlikleri kapsamında Dortmund ve Trabzon'un belediye başkanları basın toplantısı düzenledi.

Dortmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau, Westfalenhallen'deki toplantıda yaptığı konuşmada, etkinliğin büyük bir gayret ve başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, Trabzon'un 10'uncu kez düzenlediği organizasyonu yurt dışında ilk kez gerçekleştirmesinin örnek uygulama olduğunu söyledi.

Dortmund ve Trabzon arasında kardeş şehir protokolü imzalanacağını ifade eden Sierau, "İki şehir birçok konuda işbirliği yapıyor. Kardeş şehir protokolünde de bunların adı konacak" dedi.

Sierau, etkinliğin dün yapılan açılışına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile iki şehir arasındaki konuları görüşme fırsatı bulduklarını anlatarak, "Dortmund, Trabzon gibi köklü geleneği ve geçmişi olan bir şehir değil ama benzerlikleri var. İkisi de uluslararası şehir ve hızlı gelişime adapte olabiliyorlar. Bakan Soylu'ya, THY'nin Dortmund ile İstanbul arasına doğrudan sefer konmasının uygun olacağını ilettik. Aynı zamanda Trabzon ve Dortmund seferlerinin konulmasında da önemli fayda var" diye konuştu.

Stat açılışında Borussia Dortmund maçı teklifi

Trabzonspor'un yapımı devam eden Akyazı Stadı'nın açılışı için gerekli görüşmelerin yapılması halinde Alman Bundesliga takımlarından Borussia Dortmund'un gelebileceğine dikkati çeken Sierau, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 6 ay sonra Trabzon'da stadın açılışı yapılacak. Akyazı Stadı'nın açılışı için Borussia Dortmund Trabzon'a gidebilir ve kardeşlik maçı yapabilir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile bu konuyu konuştuk. Hatta THY'nin bir uçağı takımın bütün futbolcularını Trabzon'a götürüp geri getirerek, hem maç yapılır hem de THY doğrudan ilk seferini yapmış olur."

"Etkinlik önemli paylaşımları da beraberinde getirdi"

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise Trabzon'un yurt dışında ilk kez yaptığı etkinliğin önemli paylaşımları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Dortmund Belediyesinin, Trabzon'la olan ilişkilerinin daha iyi konuma gelmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

"Eğitimde, sporda, kültürde ve somut olarak ele aldığımız projeler sayesinde kardeş şehirliği uyum içerisinde sürdürebilmemizin yolunu açtı. Trabzon turizm ve lojistikte tarihten gelen tecrübesiyle ve ileri tarım teknolojisiyle yoluna devam ediyor. Biz yolumuza devam ederken Dortmund da çok önemli adımları gerçekleştiriyor. Ulaşım ve yeni projelerinin yanı sıra nanoteknoloji gibi alanlarda Dortmund'un bilgi ve birikimlerine müracaat edeceğiz."