Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) ihraç edilen milletvekili Lütvi Mestan’ın kuruluş temelini attığı DOST partisinin kurucularına göre, yeni oluşum, Türkiye ve Avrupa ülkelerinden büyük destek görecek.

''Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi'' olarak adlandırılan projenin ilk kuruluş toplantısına katılanlar, ülkede son 26 yıldır azınlıkların hak ve özgürlüklerini savunmaya çalışan HÖH’nin misyonunu tamamladığını öne sürüyor.

Bulgar siyasetinin taze kana ihtiyaç duyduğunu savunan kurucular, insanların daha demokratik yapıya sahip, yüzü insanlara dönük ve onların gerçek sorunları ile ilgilenecek bir siyasi temsil aradıklarını ifade ediyor.

Bulgaristan’ın 1989 yılına dek ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı sürdürdüğü asimilasyon kampanyası sırasında yurt dışına sürülen birçok vatandaş, DOST partisinin ilk toplantısına gelerek “daha demokratik bir Bulgaristan istediklerini” belirtti.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıya onurlu bir Bulgaristan vatandaşı, ülkesinden zamanında zorla kovulmuş olan bir kişinin bilinci ile geldiğini söyledi.

Hem Bulgaristan’da hem de gurbette yaşayanların çıkarlarını savunacağına umut ettiği DOST’tan beklentilerini anlatan Hacıoğlu, “Sıradan bir vatandaş olarak bu partiye destek verirken üç şey istiyorum, demokrasi, demokrasi ve demokrasi” dedi.

Lütvi Mestan’ın, HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın isteği üzerine “söz hakkı almadan, tek celsede kovulduğunu” vurgulayan Hacıoğlu, “Aldatılmışım, hatta ötesinde kendimi kullanılmış olarak hissediyorum” diye konuştu.

Türkiye’de ve Batı Avrupa’da yaşayan çok sayıda Türk ve başka kökenli Bulgaristan vatandaşının kendisi gibi düşündüğünü öne süren Zürfettin Hacıoğlu, halkın gerçek isteklerine yanıt verebilecek yeni bir partinin yurt dışından 380 bine yakın oy alabileceğini savundu.

HÖH’nin 26 yıl öncesi kurucu üyelerinden biri olan ancak Lütvi Mestan’a gösterilen tavırdan dolayı partiden hem de partinin Kırcaali Bölge Teşkilatı Başkanlığından istifa eden Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer de DOST’un kurucu üyeleri arasında bulunuyor.

Ömer, şöyle devam etti:

''Kardeşlerimiz sürgün edildi. Yüzlercesi katledildi. Biz dedik, böyle olmaz. Kırcaali’deki HÖH kurucuların yarısından fazlası DOST partisinin kuruluşuna geldi. Hak ve Özgürlükler Hareketi artık bizi temsil etmiyor. Bizi temsil edecek parti istiyoruz.”

HÖH liderleri bölünme beklemiyor

DOST partisinin kurucu üyelerinin beyan ettiği görüşlere tamamen karşı fikirlerini dile getiren HÖH geçici eş başkanlarından Ruşen Rıza ise Lütvi Mestan’ın partiden ihraç edilmesinin zor bir karar olduğunu ancak partide bir bölünme beklenmediğini öne sürdü.