Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'deki olayların başlamasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, Suriye halkının 5 yıl önce değişim talebiyle sokaklara çıktığını ancak bu taleplerin şiddet ve baskıyla karşılaştığını belirtti.

Suriye halkının neredeyse yarısının evlerinden olduğunu, ülke içi ve dışında güvenli bölgelere sığınmaya çalıştığını hatırlatan Ban, dünyanın "benzeri görülmemiş bir insani felaketle" karşı karşıya olduğunu bildirdi.

"Suçların failleri hesap vermeli"

Ban Ki-mun, Suriye'deki çatışmaların, kimyasal silahların kullanıldığı, kuşatmalar ve aç bırakılmanın savaş taktiği olarak uygulandığı, işkence ve sivillere yönelik hava saldırılarının düzenlendiği bir alan haline geldiğini vurgulayarak, "Bu suçların failleri hesap vermeli. BM Güvenlik Konseyi'ne konunun Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sevk edilmesi çağrımı yineliyorum. Suriye'de veya başka yerde adalet olmadığı sürece barış sürdürülemez" ifadelerini kullandı.

Cenevre'deki görüşmelere katılan taraflara sorumlu davranarak müzakereleri başarıya ulaştırma çağrısında bulunan Ban, fırsatın kaçırılmasının, Suriye halkı ve dünya için doğuracağı sonuçlar çok ürpertici olduğunu kaydetti.