Belçika'da Brüksel Havalimanı'nda iki patlama meydana geldi. Havalimanında intihar bombacısının gerçekleştirdiği saldırıda 14 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı. Metrodaki patlamada da 20 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 

BAŞBAKAN: BELÇİKA İÇİN KARA BİR GÜN
Saldırı sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel'den ilk açıklama geldi. Brüksel'deki saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu söyleyen Başbakan Michel, "Belçika için kara bir gün. Kör ve korkakça bir saldırı" dedi.

"KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ"
"Korktuğumuz başımıza geldi" diyen Başbakan Charles Michel, "Şimdi sakin olmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Belçika Başbakanı Charles Michel, saldırı sonrası başkent Brüksel'e ilave asker sevk edildiğini de belirtti.

HALKA ÇAĞRI: OLDUĞUNUZ YERDE KALIN
Brüksel'deki tüm toplu ulaşım durdurulurken, Belçika Kriz Merkezi halktan oldukları yerde kalmalarını istedi. Belçika Başbakanı Charles Michel ulusal güvenlik toplantısı için çağrı da yaptı.   

HAVALİMANINDA İNTİHAR BOMBACISI 
Belçika televizyonu RTBF'nin Belçika savcılığına dayandırdığı habere göre, havalimanındaki saldırıyı intihar bombacısı gerçekleştirdi.  

Yaralanma ve ölümlerin tavanın çökmesi ve cam kırıklarından olduğu da iddialar arasında. SİLAHLA DA ATEŞ EDİLDİ
Patlamadan önce silahla ateş edildiği de ileri sürüldü. Yetkililer, terör saldırısı olduğunu ifade ediyor. Patlama sonrası ülke genelinde güvenlik alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.  

APRON VE TERMİNAL BİNASINDA PATLAMA
Patlamanın biri apronda, diğeri terminal binasında meydana geldi. Bir görgü tanığı patlamalardan birinin American Airlines'in bürosunun bulunduğu yerin yakınında olduğunu iddia etti.  Binanın dış camlarının tamamen kırıldığı, havalimanı tavanında kısmi çökme meydana geldiği ifade edilyor.  

OTEL HASTANEYE ÇEVRİLDİ 
Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapıldı. Havalimanında bulunan yolcular ise güvenlik gerekçesiyle pistlere alındı. 

Havalimanında bulunan yolcular güvenlik gerekçesiyle pistlere alınmıştı. Buradaki yolcuların hepsinin tahliye edildiği belirtiliyor.   

YILDA 23 MİLYON YOLCU
Zaventem Havaalanı Belçika'nın başkenti Brüksel'in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor ve yıllık 23 milyon yolcu tarafından ziyaret ediliyor.Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'na doğru giden tren seferleri durduruldu. Havalimanına giden tüm yollar da kapatıldı. 

TÜM UÇUŞLAR DURDURULDU 
Zaventem Havalimanı'nda tüm uçuşlar durdurulurken, havalimanına gelmesi daha önce planlanan uçuşlar başka havalimanlara yönlendirildi.  

BAŞBAKAN'DAN GÜVENLİK TOPLANTISI ÇAĞRISI

Havalimanı ve metrodaki patlamalar sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel ulusal güvenlik toplantısı için çağrı yaptı. Ulusal güvenlik toplantısına, hükümetteki ilgili bakanlar katılıyor.

Art arda meydana gelen 3 patlama sonrası Belçika ordusu, başkent Brüksel'e 225 ilave asker daha gönderdiğini duyurdu. 


Belçika Başbakanı Charles Michel saldırı sonrası ulusal güvenlik toplantısı için çağrı yaptı. 

 

TWITTER ÜZERİNDEN AÇIKLAMA 
Zaventem Havalimanı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Havalimanına gelmeyin, havalimanı boşaltıldı. Havalimanı bölgesinden uzak durun. Tüm uçuşlar iptal edildi" denildi. 

PARİS SALDIRISININ FAİLİ YAKALANDIKTAN 4 GÜN SONRA OLDU
Brüksel Havalimanı'ndaki patlama, Paris'te 13 Kasım'daki saldırılarda 130 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın başşüphelisi Salah Abdeslam'ın yakalanmasından dört gün sonra yaşandı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek semtinde yapılan operasyonda, Paris saldırılarının firari şüphelisi Salah Abdeslam bacağından vurularak yakalanmıştı. Yaklaşık 4 saat süren operasyonda toplam 5 kişi tutuklanmıştı.

DEHŞETİ YAŞAYAN MUHABİR ANLATTI
Sky News'in patlama anına tanık olan muhabiri Alex Rossi "Duty free bölgesindeydim. İki büyük patlama sesi duydum. Binanın hareket ettiğini hissettim. Her yer toz ve dumanla kaplanmıştı. Patlama sesinin geldiği yere doğru gittim, insanlar şoke olmuştu " dedi.

THY UÇAĞI KALKAMADI, İSTANBUL'DAN GİDEN UÇAK İNEMEDİ
Türk Hava Yolları'nın uçağı, terör saldırısının meydana geldiği Brüksel Havalimanı'ndan kalkış yapamadı. Patlamanın yaşandığı saatlerde yolcu alımını bitiren ve körükten ayrılan, Türk Hava Yollarının Brüksel- İstanbul seferini yapan A 321 tipi TK 1942 sefer sayılı uçak, Brüksel Havalimanı'ndan kalkamadı. Uçağın ne zaman kalkacağı henüz belli olmazken, Türk Hava Yollarının İstanbul- Brüksel seferi de Amsterdam'a yönlendirildi.
Patlama sonrası Zaventem Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar, yakındaki diğer havalimanlarına yönlendirildi.  

BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANI ALARM DURUMUNDAYIZ DEMİŞTİ 
Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam'ın yakalanmasından sonra teröristlerin intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı.

Belçika İçişleri Bakanı Jambon ''Bir terröristi yakalamak diğerlerini harekete geçirebilir, bunu göz önünde bulunduruyoruz'' ifadesini kullanmıştı.

PKK ÇADIRI KURULMUŞTU
Belçika'nın başkenti Brüksel'de Ankara'da 13 Mart'ta yaşanan terör saldırısından sadece iki gün sonra kurulan ve İstanbul'da bir bombalamanın emrini verdiği gerekçesiyle kırmızı bültenle aranan terör örgütünün Belçika'daki liderlerinden Remzi Kartal'ın basın toplantısı düzenlediği PKK çadırı kurulmuştu. Belçika'daki Türkler tarafından dün gece yakılan çadırda bu sabah PKK üyeleri nöbet tutmaya başladı!

OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR: