Gazze'deki El-Umme Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Adnan Ebu Amir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki siyasi değişim ve gelişmeler nedeniyle İsrail hükümetinin, Filistin konusunu görmezden gelmeye başladığını belirtti.

Ebu Amir, "İsrail, bölgedeki bazı Arap ülkesiyle ilişkilerinin iyi olduğunu görüyor. Bölgede yaşanan olaylar, uluslararası baskı ve müzakerelerin başlamasını hedefleyen girişimleri dizginleyecek güçlü bir etken." ifadelerini kullandı.

"İsrail Fransa'nın girişimini umursamıyor." diyen Ebu Amir, "İsrail zamanı lehine kullanmaya çalışıyor. Avrupa'dan uzak olarak müzakereler konusunda ABD'nin desteğine güveniyor. ABD'nin şu anda başkanlık seçimleriyle meşgul olduğunu biliyor dolayısıyla Fransa'nın veya diğerlerinin girişimlerini önemsemiyor." dedi.

"İsrail, bağlayıcı hiçbir uluslararası formül istemiyor"

Filistin El-Eyyam Gazetesi Siyaset Yazarı Talal Avkel de İsrail'in ne Fransa ne de diğer Avrupa ülkeleri tarafından yapılacak girişimleri kabul etmeyeceğini belirtti.

Avkel, "İsrail, kendisini ciddi müzakerelere zorlayan bağlayıcı hiçbir uluslararası formül istemiyor. Şu an hükümetteki bakanlıklar, barış sürecinin sona ermesine ve müzakereler için atılan adımların gerçekleşmemesine çabalıyor." dedi.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun basın ofisinden geçen hafta yapılan açıklamada, "İsrail'in, Filistin çatışmasının çözümü için en iyi yol olarak doğrudan ikili müzakereleri gördüğü" kaydedilmişti. 

"İsrail ön şart olmaksızın doğrudan müzakerelere başlamaya hazırdır." denilen açıklamada, Fransa'nın girişimine işaret edilerek, "Başka her türlü girişim, Filistinlileri doğrudan diyalog masasından uzaklaştıracaktır." ifadesine yer verilmişti.