Yerel basınında yer alan haberlere göre, ABD tarafından hibe edilen  iki adet A-29 Süper Tucano saldırı uçağı, ülkenin doğusundaki Bekaa Vadisi'nde  bulunan Hamat Askeri Havaalanında Lübnan ordusu yetkililerine teslim edildi.

ABD ile Lübnan ordusu arasında devam eden askeri yardım anlaşması  kapsamında geçen mart ayında Lübnanlı 12 pilot ve 20 bakım işçisi, ABD'nin  Georgia eyaletindeki Moody Askeri Hava Üssü'nde eğitim almaya başlamıştı.

Söz konusu iki uçağın tesliminin, bu eğitimlerin tamamlanmasının  ardından gerçekleştiği belirtildi.

Teslim alınan uçaklarda bir çift 50 kalibre makinalı silah, 70  milimetrelik roketleri ateşleme düzeneği ve lazerli silah sistemi olduğu  bildirildi.

Lübnan ordusu tarafından bugün fotoğrafları yayınlanan iki savaş  uçağına ilaveten, önümüzdeki 12 ay içerisinde ABD'nin 4 savaş uçağı daha vereceği  aktarıldı.

Lübnan, ABD'den en fazla askeri yardım alan beşinci ülke

Lübnan ordusuna en fazla askeri yardım yapan ülkelerin başında ABD  geliyor.

Son olarak 5 Mayıs'ta 800 ağır makinalı silah ve 320 mürettebat  silahı, 14 Ağustos'ta ise uzun menzil silahı olan 8 adet M2 Bradley askeri  personel taşıma aracı, 10 cephane taşıma aracı ve çok sayıda mühimmat, ABD  tarafından Lübnanlı yetkililere teslim edilmişti.

ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Elizabeth Richard, geçen aylarda yaptığı  bir konuşmada, "ABD'nin 2016 yılında 220 milyon dolar değerinde silah ve askeri  malzeme yardımı yaptığı Lübnan, ABD'den en fazla askeri yardım alan beşinci ülke  konumuna geldi." ifadelerini kullanmıştı.

ABD silahları "Hizbullah'ın eline geçiyor" iddiası

İsrail'de yayımlanan "Haaretz" gazetesinde geçen sene yer alan bir  habere göre, İsrailli bir askeri yetkili "ABD tarafından Lübnan ordusuna verilen  silahları, Hizbullah örgütünün Suriye'de kullandığını ispatlayan delilleri ABD  yönetimine sunduklarını" söylemişti.

Söz konusu İsrailli yetkili, sunulan delillerin "Hizbullah  askerlerinin Suriye'de ABD yapımı silahları kullanırken çekilmiş fotoğrafları da  içerdiğini" belirtmişti.