Yunanistan'da mali kriz dolayısıyla bankaların kapalı olması, İyonya Denizi ile Girit'in güneyinde 20 farklı bölgede hidrokarbon araştırmaları ve kullanımı lisansları için açılan ihalelere katılımı etkiledi. İhaleler için sadece 3 başvuru yapıldı.
Yunanistan Enerji Bakanlığının açtığı ihaleler için teklif verme süresi dün sona erdi. İhaleler için sadece 3 teklif verilirken, teklif sahiplerinin kimler olduğu konusunda açıklama yapılmadı.
Enerji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ihaleler için teklif verme süresinin bankaların açılmasından sonra 10 iş günü kadar uzatıldığı belirtildi. Açıklamada, "Hidrokarbon araştırmaları ve kullanımı lisansları için verilen üç teklif, Yunanistan'ın deniz altındaki servetinden yararlanma çabaları içinde olumlu bir adım olarak görülebilir" ifadesi kullanıldı.
Ülkede bankaların kapalı olması dolayısıyla şirketlerin her ihale için 100 bin avroluk teminat tutarını yatıramadıkları ve bunun da katılımı olumsuz etkilediği ifade edildi. Yunanistan İhale Kanunu'na göre teminat mektuplarının Yunan bankalarından veya yabancı bankaların Atina şubesinden alınması gerekiyor. Ülkede 29 Haziran'dan beri bankalar sermaye çıkışlarını önlemek için kapalı tutuluyor.