Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gurbetçilerin  gümrük kapılarından yoğun şekilde geçiş yaptıklarını belirterek, "Gümrük  kapılarından yaklaşık 24 saat içerisinde 8 bin 300 tane Türkiye'ye araç girişi oldu. Bu bugüne kadarki en büyük sayıdır" dedi.


Canikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram öncesi trafikte  yoğunluğun sürdüğünü ifade ederek, "Her geçen yıl Türkiye'ye girişler artmaya  devam ediyor. Gümrüklerde geçişlerin başladığı ilk gün 1-2 saatlik bir yoğunluk  oldu. Ancak aldığımız tedbirlerle bu kuyrukların oluşmasını engelledik. İnşallah  bundan sonrada bu kuyruklar olmayacak" diye konuştu.


Hem bayramlarını geçirmek hem de turizm amaçlı Türkiye'yi tercih eden  bir çok insanın olduğunu anlatan Canikli, şunları kaydetti:


"Gümrük kapılarından yaklaşık 24 saat içerisinde 8 bin 300 tane  Türkiye'ye araç girişi oldu. Bu bugüne kadarki en büyük sayıdır. Bu son dönemde  Türkiye'nin cazibe merkezi olma özelliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.  Yurtdışında çalışan gurbetçilerimizin genel olarak bayramlarda ve diğer  zamanlarda da Türkiye'yi yoğun bir şekilde tercih etmelerinde bunun elbette çok  büyük etkisi var. Bundan dolayı mutluluk duyuyoruz. Önceki yıllardan yaklaşık  yüzde 30 daha fazla  araç girişi bekleniyor."


Trafikte çok büyük yoğunlaşmanın olduğunu vurgulayan Canikli, "Bunun  sonucu olarakta maalesef üzücü hadiselerde meydana geliyor. Bütün yola çıkan  vatandaşlarımızın tedbirli davranmalarını bir kez daha temenni ediyoruz. Bayramı  acıya dönüştürmemelerini ve bayramı en iyi şekilde sevdikleriyle yaşamalarını ve  idrak etmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.