Yeni teknolojilerle mesafeler önemini kaybetti. Binlerce mil öteden saldırıyı mümkün hale getiren teknolojilere yönelik yatırımlar da arttı. Silahlar daha akıllı hale geldi. Filmlerde görmeye alışık olduğumuz dronelar, savunma kalkanları, görünmeden yok eden lazer silahları, insanı bir robota dönüştüren teknolojiler savaş meydanlarına çıkmaya hazırlanıyor.  

Dronelar 
Gelişmiş sensörler ve kameralarla donatılan insansız hava araçları dronelar  uydu bağlantı ağı sayesinde hem gözetleme hem havadan yere hem de havadan havaya saldırı gerçekleştirebiliyor. Binlerce kilometre uzaktan kontrol edilebilen ve saatlerce havada kalabilen dronelar ile savaşlarda asker kaybının engellenmesi hedefleniyor.

Savunma kalkanları
Star Wars, Star Trek gibi  bilim kurgu filmlerinden görmeye alışık olduğumuz savunma kalkanları savaşın bir parçası haline geliyor. Bu alanda çalışmalara başlayan Boeing savunma kalkanlarının patentini aldı. Kalkanlar patlama anında oluşabilecek şok dalgalarının bir kısmının yönünü değiştirirken, bir kısmını da yutarak zayıflatıyor.

Yön değiştiren mermi 
Güdümlü füzelerin yön değiştirme yetenekleri mermilere de aktarılıyor. Bunun ilk örneklerinden olan ve Exacto adı verilen mermi dış kabuğunda bulunan minik kanatlar vasıtasıyla havada yönünü değiştirebiliyor. Nişancı atış yaptıktan sonra hedefin hareket etmesi durumlarında bir lazer ile yeni hedefi işaretliyor ve mermi bunu algılayarak yönünü değiştirebiliyor. 


3D gözlükler 

3D sanal gözlükler savaşta rahatça kullanılabiliyor. Bunun için saldırı uçaklarının çoğunda pilot bulunmuyor. Sanal gözlük sistemlerinin siber saldırılarla etkisiz hale getirilmemesi için de olağanüstü güvenlik yazılımları kullanılıyor. 

Lazer silahları 

Hareketli ve sabit hedeflere yönelik kullanılan lazer silahları görünmez saldırılar yapılabiliyor. Uçaktan ve yerden atılan füzeyi hedefe ulaşmadan imha edebilen lazer silahları uçaklara da monte edilebiliyor. Uçaklar üzerinden yapılan lazer saldırılarında düşman kendisinin hedefte olduğunu bile anlayamıyor. 

Geleceğin piyadeleri 
Robot teknolojileri son 10 yılda inanılmaz derecede büyük bir hız kazandı. Artık robotlarla "piyade asker" tanımı da değişecek. Pasific Rim filminde olduğu gibi piyade askerler robot iskeletlerle büyük güçler kazanacak. Benzer şekilde askerler robotları simülatör vasıtasıyla kontrol edebilecek. 

Türkiye kendi akıllı silahlarını geliştiriyor
10 yıl öncesine kadar kullandığı silahların yarısından çoğunu ithal eden Türkiye savunma sanayinde ciddi ilerlemeler kaydetti. 2002'de savunma sanayinin yerlilik oranı yüzde 24'ken, bugün yüzde 60'lara ulaşmış durumda. Türkiye geçen 10 yıllık zaman zarfında sadece yeni silah üretmekle kalmadı. Silahları daha teknolojik ve akıllı hale getirdi. Yazılımı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen bombalar bugün DEAŞ ve PKK'ye yapılan hava operasyonlarında kullanılıyor. Aynı şekilde terör saldırılarına karşı TÜBİAK, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde karakolların etrafının güvenliğini sağlamak için İHA/dronelerin (uzaktan kontrol edilen pilotsuz hava aracı) kullanılabilmesi için çalışma başlattı. Terörle mücadelede Türkiye'nin en büyük kozu olacak bu savaş makineleri takılacak termal kameralarla, geceleri karakollara yönelik yapılacak saldırılar önceden tespit edilecek.


Ömer Temür