Türkiye Kurumlar Vergisi sıralamasında 5. olan İzmir'in Torbalı ilçesinde işsizlik oranında yeni bir rekora daha imza atıldı. 150 bin nüfusa sahip olan ilçenin yüzde 3 oranındaki düşük işsizlik oranı herkesi sevindirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilçede 40 bin sigortalı işçi, 13 bin de Bağ-Kur'lu çalışan bulunurken, dünyanın önde gelen markalarının ilçede fabrika kurması işsizliğin önüne geçti.


HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞIYOR
Son olarak Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) açıkladığı İzmir'in en büyük 100 sanayi kuruluşu sıralamasında Torbalı ilçesinden 13 firma yer aldı. Bu rakamlarla ön plana çıkan ilçe, çevre il ve ilçelerdeki işsiz gençlerin de akınına uğradı.


Torbalı Belediyesi tarafından oluşturulan Kariyer Veri Merkezi'ne de yüzlerce kişi başvuruyor. İlçede kurulu uluslararası markaların fabrikalarındaki insan kaynakları da, bu veri tabanından çalışmak isteyen kişilerle temasa geçiyor. 


Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçede tarım ve sanayinin birarada geliştiğini söyledi. İlçede işsizlik sorununun çözüldüğünü, her üç kişiden birinin çalıştığını anlatan Görmez, "Son imar düzenlemeleri ile Torbalı'da 500 dolayında yeni fabrika için potansiyel alan oluşturduk. İlçemizde işsizlik sorunu çözülmüş durumda. Şuan 150 bin dolayında nüfusumuza karşılık 53 bin kayıtlı çalışanımız var. Bu şu anlama geliyor; her üç kişiden biri çalışıyor. Sadece çocuklar ve yaşlılarımız çalışmıyor. Üreten, çalışan, hoşgörü içinde, dayanışma içinde büyüyen bir ilçeyiz. Türkiye'nin bütün renkleri burada huzuru ve kardeşliği yaşıyor" dedi.