Avro Bölgesi'nde perakende satışlar, temmuz ayında bir önceki aya göre beklentilerin hafif altında kalarak yüzde 0,4 arttı.


Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) bugün açıkladığı verilere göre, temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar 19 üyeli Avro Bölgesi'nde bir önceki aya oranla yüzde 0,4, geçen yılın temmuz ayına kıyasla da yüzde 2,7 arttı. 28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) ise perakende satışlar aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,3 artış kaydetti.


Avro Bölgesi'nde perakende satışların aylık bazda yüzde 0,5 yıllık bazda ise yüzde 2 artması bekleniyordu. Böylece, perakende satışlar Avro Bölgesi'nde aylık beklentinin hafif altında kalırken, yıllık beklentinin üzerinde gerçekleşti.


Avro Bölgesi'nde perakende satışlarda aylık bazdaki artışta sırasıyla otomotiv yakıtı, gıda, içki ve tütün ürünleri ve gıda dışı ürünler etkili oldu. AB'de ise söz konusu dönemdeki artış otomotiv yakıtı, gıda dışı ürünler ve gıda, içki ve tütün ürünlerinden kaynaklandı.
- Aylık bazda en fazla artış Estonya'da kaydedildi


Aylık bazda toplam perakende satışında en fazla artış görülen ülke yüzde 2,5 ile Estonya oldu. Bunu yüzde 1,4 ile Almanya ve yüzde 1,1 ile Malta, Portekiz ve Romanya izledi. Perakende satışları en fazla azalan ülkeler ise yüzde 1,2 ile Lüksemburg, yüzde 1,2 ile Polonya ve yüzde 0,9 ile Avusturya olarak sıralandı.


Yıllık bazda ele alındığında, Avro Bölgesi'nde ve AB'de perakende satışlardaki artışa en fazla katkı gıda dışı ürünler, gıda, içki ve tütün ve otomotiv yakıtından geldi.


Perakende satışlarda yıllık bazda en fazla artış görülen ülke yüzde 9,6 ile Romanya oldu. Bunu yüzde 7,8 ile Estonya ve yüzde 7 ile Macaristan ve yüzde 6,4 ile de İrlanda izledi. Lüksemburg'un perakende satışlarında yüzde 10,5 ve Finlandiya'nın perakende satışlarında da yüzde 0,3 azalış gerçekleşti.