Bakan Zeybekci, Temmuz ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi. Bugün açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre Türkiye'nin ilk 7 aylık cari açığında yüzde 5,6'lık bir azalma yaşandığını belirten Zeybekci, "Geçen yıl ilk 7 ayda 26,9 milyar dolar olan cari işlemler açığı bu yılın ilk 7 ayında 25,4 milyar dolara geriledi. Cari işlemler hesabındaki açığımız geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 milyar dolar azaldı. Bu, ülke ekonomimiz için oldukça olumlu bir gelişme" dedi.


"CARİ AÇIĞIN DÜŞÜŞÜNDE DIŞ TİCARET AÇIĞINDAKİ DÜŞÜŞ ETKİLİ"
Cari açıktaki bu olumlu gelişmenin altında büyük ölçüde ilk 7 ayda görülen dış ticaret açığındaki düşüşün yattığına dikkat çeken Zeybekci, 2014 yılının ilk 7 ayında 34 milyar 183 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesi kaleminin bu yılın aynı döneminde 30 milyar 754 milyon dolar açık verdiğini vurguladı. Geçen yıla göre yüzde 10 daha az dış ticaret açığı verildiğini kaydeden Zeybekci, "Dış ticaret kaleminin cari açığın iyileşmesine 3,4 milyar dolarlık katkısı oldu. Ekonomi Bakanlığı olarak 2015 yılında bir küresel dış ticaret daralmasının gerçekleşeceğini tahmin ettiğimizi belirtmiştik. Tüm dünyada görüldüğü gibi Türkiye'nin de hem ihracatında hem de ithalatında düşüşler görülüyor. Ancak hükümet olarak Ekonomi Bakanlığı eliyle aldığımız önlemler ve Türk ihracatçısının büyük özverisi sayesinde ihracatımızdaki düşüş ithalatımızdaki düşüşten çok daha yavaş. Özellikle Ağustos ayından itibaren yılın geri kalan bölümünde dış ticaret kaleminin cari açığa olumlu etkide bulunmaya devam edeceğine şahit olacağız" ifadelerini kullandı.


"TÜRKİYE'DE İKİZ AÇIKLAR DÖNEMİ KAPANMIŞTIR"
Bakan Zeybekci, "Türk ekonomisinin geçmişte devamlı vurgulanan bir zayıf yanı vardı; ikiz açıklar. Yani Türk ekonomisi hem 'bütçe açığı' hem de 'cari açık' veren bir ekonomiydi ve bu durum küresel ekonomik dalgalanmalara büyük duyarlılık oluşturuyordu. Bugün baktığımızda 2015 yılının ilk 6 ayında açık değil, 800 milyon dolar fazla veren merkezi yönetim bütçemiz ve giderek düşen cari işlemler açığımız var. Dolayısıyla Türkiye'de ikiz açıklar döneminin kapanmaya başladığını ifade edebiliriz. Attığımız rasyonel adımların olumlu sonuçlarını görmeye başlıyoruz. Dünyaya rasyonel gözle bakan bir kişiye, dünya rasyonel bir bakış açısı sunar. Bu ilişki karşılıklıdır" dedi.


"YIL SONUNA DOĞRU İYİLEŞME DEVAM EDECEK"
Şu ana kadar geçen süreçte elde edilen sonuçların beklentilere birebir uyumlu olduğunu belirten Zeybekci, "Dünya ticaretindeki gelişmeleri anlık izliyor ve önlemleri alıyoruz. Ülkemiz ihracatçısı bu zor küresel şartlarda rakiplerine göre daha iyi bir performans sergiliyor. Bu sayede yılın kalan 5 ayında da dış ticaret açığımızdaki azalma devam edecek. Böylece dış ticaretimiz bu yıl cari açıktaki düşüşü güçlü şekilde desteklemeye devam edecek. Küresel şartlar her ne olursa olsun, geçmişte bir yapısal sorun haline gelmiş ülkemizin cari işlemler açığı sorununun çözümü daha fazla ihracat ve üretim ile mümkündür. Bu şuurla ülkemiz ihracatını ve üretim gücünü artırmak için kamu ve reel sektörü ile sivil toplum kuruluşları ile hep beraber var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.