Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün başlayan ve bu akşam saat 21.00'de açıklanacak kararları piyasaların odak noktasında yer alıyor. Haziran ayında gerçekleştirilen FOMC toplantısından faiz kararı çıkmamasının ve Başkan Janet Yellen'ın söylemlerinin ardından gündeme gelen eylül ayı toplantısına ilişkin faiz artırım beklentileri, bu süreçte piyasaların yönü üzerinde en önemli belirleyici oldu. Son dönemde Fed'in bu ay faiz artıracağına yönelik beklentiler özellikle Çin'in büyümesine ilişkin kötümserlik ve piyasalardaki aşırı dalgalanmanın etkisiyle azalsa da ekonomistlerin önemli bir kısmı faiz artırımına gidilmemesinin Fed'in kredibilitesine zarar vereceğini savunuyor.


ABD'de dün açıklanan ağustos ayı enflasyon verisinin önceki aya göre yüzde 0,1 gerilemesinin ardından 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,30'un hemen altında dengelenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,84, S&P 500 endeksi yüzde 0,87 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,59 değer kazandı. Analistler, bu akşamki Fed kararları ve Yellen'ın açıklamaları öncesinde gün içinde açıklanacak konut başlangıçları ve inşaat izinleri verisinin takip edileceğini dile getiriyor.


Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi Fed öncesinde 1,13 seviyelerinde dengelenirken, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yükseliş eğilimi dikkati çekti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,38, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,49 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,67 yükseliş kaydetti, Almanya'da 10 yıl vadeli tahvil faizi son iki günde yüzde 0,65'ten yüzde 0,78'e çıktı.


Asya tarafında, dün kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin, Japonya'nın notunu düşürmesi ve bugün açıklanan ihracat verisinin beklentilerin altıda kalmasına karşın piyasalar pozitif bir seyir izliyor. Şu dakikalarda Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,49, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,60 yükseldi.


Yurt içinde, küresel piyasalardaki pozitif havanın da etkisiyle dün dolar/TL düşüşe geçti, BIST 100 endeksi yükseliş eğilimini sürdürdü. Geçen hafta küresel piyasalardan negatif ayrışan yurt içi piyasaların bu hafta aradaki farkı kapatmaya çalıştığını belirten analistler, bu akşam Fed'in faiz artırmayacağına ya da sınırlı bir artırım olsa bile güvercin açıklamaların gelebileceğine ilişkin fiyatlamaların ağır bastığını ifade ediyor. Analistler, BIST 100 endeksinde 75.000 ve 75.500 seviyelerinin önemli direnç konumunda olduğunu, muhtemel düşüşlerde ise 73.400 seviyesinin destek olarak öne çıkabileceğini dile getiriyor.