Savunma Sanayii'nin köklü kuruluşu ASELSAN; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile üç yeni Ar-Ge projesi için iş birliğine gitti. Desteklenecek projeler kapsamında, traktörlerin otomatik dümenlemesi (otopilot), insan gözünün göremediği dalga boylarında da veri toplayabilen özel kameralar (multi spektral kamera) taşıyan insansız hava araçlarıyla bitki hastalık ve zararlılarının tespiti, rekolte tahmini ile verimi arttıracak hassas tarım uygulamalarına altyapı sağlayacak çiftlik yönetim sistemi bulunuyor.
KULLANILMAYAN ARAZİ KALMAYACAK
Yerli Otomatik Traktör Dümenleme ve Kontrol Sisteminin Geliştirilmesi Projesi'nde, ASELSAN'ın insansız kara araçları alanında yürüttüğü çalışmalardan edinilen deneyim, traktörün ekimden hasata kadar geçen sürede GPS destekli olarak önceden planlanan aynı hassas rota üzerinde otopilot yardımıyla sevk edilmesi için kullanılacak.
Otomatik dümenleme ile arazinin insanın uygulayabileceğinden çok daha hassas ve doğru biçimde kapsanması sağlanacak, arazide kullanılmayan bir kısım kalmayacak. Hava koşullarından bağımsız olarak günün her saatinde tarımsal faaliyetler yürütülebilecek. Metrekare bazında ihtiyaç duyulan işlemlerin yapılması ve girdilerin gereken miktarda uygulanması için bir araç elde edilmiş olacak. Sistem sayesinde hasatta önemli verim artışı gerçekleşecek ve ilgili süreçlerin yürütülmesi kolaylaştırılacak.
İnsansız Hava Aracı ile Görüntü İşleme Temelli Hassas Tarım Uygulamaları Projesi'nde, ASELSAN'ın insansız hava araçları ve görüntü işleme alanında yürüttüğü çalışmalardan edinilen bilgi birikiminin, zararlı tespiti ve rekolte tahmini gibi tarımsal uygulamalarda faydaya dönüştürülmesi hedefleniyor. Çiftlik Yönetim Sistemi Geliştirilmesi Projesi'nde geliştirilecek sistem, traktör üzerinde bir araç bilgisayarı ve çiftlik merkezinde traktör bilgisayarı ile haberleşen merkez işlemcisinden oluşacak. Proje sayesinde, traktör ve diğer tarımsal araçlardaki sensörler üzerinden alınacak uygulanan gübre ve tarımsal girdi miktarı ile toplanan ürünle ilgili bilgiler harita üzerine işlenebilecek.