Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Harcamalar artacak, vergi artışı yok" değerlendirmesinde bulundu.


'BÜTÇE PERFORMANSIMIZ BENİ D ŞAŞIRTTI'
BloombergHT'nin sorularını cevaplayan Şimşek "Bu yılki bütçe performansımız beni de şaşırtacak ölçüde iyi. POS cihazı ile fişleri birleştirdik. Bu bizim matrahımızı 11 milyar lira arttı. Yılın ilk 8 ayında fazlamız bile oldu. Bütçemizin ekonomideki aşağı yönlü risklere gücü var. Bütçede büyük başarı var, bozmamamız lazım" dedi.


Asgari ücrette iyileştirmenin bazı sektörlere rekabet konusunda olumsuz etkisi olabileceğini, bunu telafi edecek çalışmalar olabileceğini ifade eden Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:


"Rekabet konusu ve asgari ücreti çok detaylı bir şekilde değerlendireceğiz. 17 Ekim'de bütçeyi meclise sunacağız. Mali disiplin ile yolumuza devam edeceğiz. Gelecek senenin bütçe açığı artmayacak, kesinleşen kalemlerde sadece deflatör kadar kalemleri artıracağız, bu harcamada disiplin demek. Bütçenin gelir ayağında da iyileşme bekliyoruz. Vergi artışı öngörmüyoruz.''


'SEÇİM VAATLERİNİN NET ETKİSİ 19.3 MİLYAR LİRA'
"CHP ve MHP'nin vaatlerini inceledik. Sayıya dökülebilir olanları aldık inceledik. O zaman yaptığımız hesapta 150-180 milyar liralık ana muhalefetin bir vaadi oldu" diye Şimşek "Seçim vaatlerinin net etkisi 19,3 milyar lira. Ak Parti'nin vaatleri popülist değil. 13 yıldır bütçe yapıyoruz. Gençlerimizin umutlarını artıracak, sağlık ve bilişimi destekleyecek. Tarımda istismar edilmeyecek alanları destekleyeceğiz" diye konuştu.