Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İskenderun-Hatay civarında 10 milyar TL'lik doğalgaz depolama yatırımının stratejik teşvik kapsamına alındığını açıkladı. KONUTDER tarafından düzenlenen toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Zeybekci, bugün cari açıkla ilgili 8 aylık rakamların açıklandığını belirterek, “Gördüğümüz gibi cari açık 29.15'ten 25.7'ye düştü. Yüzde 12 civarında bir iyileşme var. 2014 yılında da 2013 yılına göre yüzde 30'luk bir iyileşme vardı. Şu an itibariyle 2014 ve 2015'te cari açığımızda yüzde 42 oranında bir iyileşme var. Bu Türkiye ekonomisi için son derece başarılı ve bu ay itibariyle tam detaylı rakamları alamadım ama cari fazla noktasına da geleceğimiz noktaya çok yaklaştığımıza inanıyorum” dedi.
SERMAYE GİRİŞİ % 35 ARTTI
Bizi en çok sevindiren bilgilerden birisi de doğrudan yabancı yatırım olduğunu bildiren Bakan Zeybekci, doğrudan Türkiye'ye yatırım yapmak üzere gelen sermaye girişi 2014 yılına göre yüzde 35.5 arttğını ve 11.8 milyar dolara ulaştığını söyledi. Yılsonu itibariyle de bunun daha da gelişeceğini son rakamların bundan daha iyi olacağını hep beraber görüleceğini vurgulayan Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:
“Diğer güzel bir bilgiyi de sizlerle paylaşayım. Ekonomi Bakanlığı olarak bir kalemde düzenlemiş olduğumuz tek bir belgede 10 milyar TL'lik bir yatırım belgesi düzenledik. Yatırım, enerji güvenliğini garanti altına alacak bir yatırım. Alanı ise özel sektör doğalgaz depolama ile ilgili bir yatırım. Biliyorsunuz, Türkiye, doğalgaz depolamayadığı için doğalgazla ilgili dalgalanmalardan gerek fiyat olarak, gerekse sürdürebilir enerji güvenliği anlamında kendini güvenlik altına alamadığı bir zayıflığı sözkonusuydu. Bu Türkiye'nin bu anlamda fiyat hareketliliğine karşı yastık görevi görecek, gerekse sürdürülebilir arz güvenliği ile ilgili de önemli bir yatırım olacak. Bu ve buna benzer çok güzel haberler Türkiye'mizde ortaya çıkıyor.” Yatırımın Adana-İskenderun bölgesinde olacağını açıklayan Zeybekci, yapılacak olan yatırımın stratejik teşvik kapsamına alındığının ve Türk-yabancı ortak projesi olduğunun altını çizdi.
Yabancıya konut satışına teşvik için çalışılıyor
? Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Cityscape'in bilgi ortaklığı; DEİK, İTO, MÜSİAD ve TİM'in destekleriyle gerçekleştirilen “Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması” etkinliğinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlığın, döviz kazandırıcı hizmetlerin yeniden tanımlanması konusunda önemli çalışmaları olduğunu kaydetti. Bakan Zeybekci, “Konutun buraya alınmasıyla ilgili, artı ihracat sayılmasıyla ilgili de sonuna kadar sizinleyim, sizin taraftayım, bunu bilmenizi istiyorum. Bu konuda değerli kardeşim Mehmet Şimşek'in tam karşısındayım” dedi.