Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, faiz kararının açıklanmasının ardından Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında, düzenli yapılan ekonomik ve parasal analizlere dayanarak, para politikası duruşuna ilişkin ayrıntılı bir inceleme yaptıklarını söyledi.

Değerlendirmelerin sonucunda Yönetim Kurulu’nun fiyat istikrarı hedefine yönelik bir dizi tedbirler aldığını aktaran Draghi, açıklanan kapsamlı tedbir paketinin farklı enstrümanlar arasındaki sinerjiyi artıracağını ve enflasyonun yüzde 2'ye yakın seviyelere dönmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Bugün alınan kararlara ilişkin bilgi veren Draghi, anahtar faiz oranlarının düşürüldüğünü, varlık alım miktarının nisandan itibaren aylık 60 milyar avrodan 80 milyar avroya yükseltildiğini, varlık alım listesine yatırım yapılabilir nota sahip bankacılık dışı şirketlerin tahvillerinin de eklediğini ve hazirandan başlamak üzere 4 yıl vadeli 4 adet yeni uzun vadeli yeniden finansman operasyonları (TLTRO) ihalesi düzenleyeceklerini kaydetti.

Draghi, ayrıca varlık alım programının en az 2017 yılının mart ayına kadar süreceği ve gerektiğinde daha da uzatılabileceği bilgisini paylaştı.

"Ekonomik toparlanma ılımlı hızda devam ediyor"

Faiz oranlarının uzun bir süre daha düşük kalmaya devam edeceğine dikkati çeken Draghi, "İleriye baktığımızda mevcut fiyat istikrarı görünümünü dikkate alarak Yönetim Kurulu anahtar faiz oranlarının uzun bir süre için mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalmasını bekliyor" ifadesini kullandı.

"Negatif faiz oranlarına ilişkin tecrübeler çok olumlu"

Draghi, konuşmasının ardından soruları cevapladı. Faizlerin uzun bir süre çok düşük kalacağına dikkati çeken Draghi, "Faizleri daha fazla düşürmeye ihtiyaç olacağını tahmin etmiyoruz, ancak şartlar değişebilir" diye konuştu.

Negatif faiz oranlarına ilişkin tecrübelerin çok olumlu olduğunu belirten Draghi, bankacılık sisteminin toplam karlılığının negatif faiz oranlarından etkilenmediğini söyledi.

Avro Bölgesinin deflasyonda olmadığını aktaran Draghi, "Eğer pes etseydik, reel borç değerini artıracak bir deflasyon olurdu" değerlendirmesinde bulundu.

ECB faizi sıfıra çekti

Öte yandan, basın toplantısı öncesi ECB'den yapılan açıklamada, bankanın 16 Mart'tan geçerli olmak üzere mevduat faizini 10 baz puan düşürerek yüzde eksi 0,40'a, politika faizini 5 baz puan düşürerek yüzde sıfıra, marjinal borç verme faizini de 5 baz puan düşürerek yüzde 0,25'e çektiği bildirildi.