Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile yaşanan krizin üretim ve tarımın dışında bir konu olduğunu belirterek, "Bunun faturasının tarıma kesilmesi doğru değil. Burada Türk çiftçisinin ve Rus çiftçisinin cezalandırılması doğru değildir. Türkiye burada sorumlu davranmaya, ağır başlı davranmaya devam ediyor." dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Avrupa Bölgesel Konferansı'nın açılışına katılmak üzere Antalya'ya gelen Çelik, sabah namazını Antalya Toptancı Hali'ndeki Hal Camisi'nde kıldı ve hal esnafıyla dua etti. Namazın ardından esnafı ziyaret eden ve hale gelen üreticilerin sorunlarını dinleyen Çelik, sebze ve meyve fiyatları hakkında esnafın sorularını yanıtladı.

Hal ziyaretinin ardından esnafla kahvaltı eden Çelik, daha sonra hal otoparkında düzenlenen Hal Arena Antalya Fuarı'nın açılış törenine katıldı.

Çelik, Türkiye'nin Rusya ile yaşanan sorunu büyük bir devlet ve sorumluluk anlayışıyla değerlendirdiğini ifade etti. Çelik, mesele fevri olarak ele alınacak bir mesele olmadığını kaydederek şöyle devam etti:

"Hal ile ilgili bir mesele değil. Biber, domates, karpuz ile ilgili mesele değil ki. Bu mesele uçak ile ilgili bir mesele. Konuşulacaksa teknik boyutuyla konuşulacak bir mesele. Neden düştü, neden düşürüldü? Tamamen üretim ve tarımın dışında bir konu. Bunun faturasının tarıma kesilmesi doğru değil. Burada Türk çiftçisinin ve Rus çiftçisinin cezalandırılması doğru değildir. Türkiye burada sorumlu davranmaya, ağır başlı davranmaya devam ediyor. Biz ithalatla ilgi bir kısıtlamaya gitmedik. Biz kimsenin çiftçisini yürüyen mekanizmada cezalandırma yoluna gitmedik. Birilerinin yaptığı ise yanlış. Bu da dünyanın sonu değil."

Sorunla ilgili odalar ve birliklerle yaptıkları toplantılardan son derece güzel çözüm önerileri geldiğini söyleyen Çelik, kasım ve aralık ayında yaşanan sorunları aşma konusunda önemli adımlar atıldığını, gelecek taleplerin de değerlendirileceğini bildirdi. Üretim girdileriyle ilgili talepler olduğuna değinen Çelik, bunlara da çözüm üretme gayretinde olduklarını ifade etti. Çelik, "Önümüzdeki dönem içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası olarak üreticimizin yanında bir çalışma yürüteceğiz." dedi.