Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yazılı açıklamasında, geçen hafta İran ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Tahran kentinde bir toplantıya katıldığını kaydederek, Trabzon'un İran'ın dış ticaretindeki önemine değindi.

"İRANLILAR TÜRKİYE İLE TİCARET YAPMAK İSTİYOR"

Temasları sırasında İranlı firmaların ticarete istekli olduklarını gördüklerine işaret eden Hacısalihoğlu, "O bölgede artık devlette iş bulmanın zor olduğunu ifade ediyorlar. Hemen hemen her bölgeden insanlar, ticari ilişki kurmak için toplantılarda ortaklık arıyorlar. İranlı iş adamları ortaklık yapacak firma arıyor. Bu nedenle iş adamlarımızın şimdiden bu piyasaya girmelerinde fayda var." değerlendirmesinde bulundu.

Hacısalihoğlu, Rus ve Avrupalı firmaların İran'da iş görüşmeleri yaptığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Tahran, 17-18 milyona ulaşan bir nüfus barındırıyor. Rus firmaları buraya hızla girmeye başladı. Her dalda çok büyük bir iş potansiyeli olduğunu söyleyebilirim. Genç ve hareketli büyük nüfus var. Bu insanlar yarının, tüketim nüfusu olacak. Firmalarımızın gerek kendi başlarına gerekse ortaklıklar kurmak suretiyle bu piyasaya şimdiden girmelerinde fayda var. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen iş adamları otellerde sürekli iş görüşmeleri yapıyor. Türk iş adamlarının dil konusunda çekinceleri var ama iş adamlarımızın bu konuda sıkıntı çekmeyeceğine eminim. Ağırlıklı olarak her yerde karşınızda bir Azeri oluyor ve kolaylıkla Türkçe olarak anlaşabiliyorsunuz. Bölgenin bizim için böyle bir avantajı var."

"ÇOK HEYECANLILAR"

Tahran bölgesinde iş araştırması yapılmasını önemle tavsiye ettiğini vurgulayan Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:
"Tahran şu anda İran'ın girişimcilik konusundaki en bakir şehirlerinden biri. İran'ın diğer şehirlerine de elbette gidilebilir ama özellikle Tahran çok farklı bir konumda, her şey yeniden yapılanıyor, genişletiliyor, tüketime alışık bir toplum haline geliyor. Kendileri de Türkiye ile ilişkileri ileri seviyeye götürmek istiyorlar. İranlıların, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerden dolayı Rusya pazarında Türkiye'nin yerini almak istedikleri de ortada, yeni pazar arayışı içindeler. Bu bakımdan bizlerin daha hızlı olması lazım. Onların işadamları girişimcilik konusunda heyecanlı. Üçüncü ülkelere açılmak için de işbirliği yapılabilir."

Hacısalihoğlu, Türkiye-İran ticaretinin gelişmesi için gümrük sorunlarının aşılması gerektiğine de dikkat çekti.