Tekne turları kaynak suyun denizle buluştuğu noktadan başlayarak tekrar aynı noktada sona eriyor. Özel Çevre Koruma alanı içinde yer alan Kadın Azmağı tekne turları özellikle son yıllarda tatilcilerin önemli ziyaret noktası oldu. Turlar dışında günübirlik ziyaretçilerin tekne ile gezinti yaptığı Azmak tekne turları esnasında bir tarafta sazlıklar, diğer tarafta azmak kenarındaki restoranlar arasında yeşille mavinin her tonu tatilcilerin ilgisini çekiyor. Yüksek debideki akıntının olduğu Azmak derinliğinin 40 santim ile 10 metreye kadar ulaştığı, levrek, kefal ve yılan balığı başta olmak üzere değişik balık çeşitlerini yaşadığı azmaktaki sazlıklarda başta su tavuğu, kaz, ördek olmak üzere çok değişik türde kuşların yaşam alanı durumunda. 
Tekne turunda Azmak ile ilgili tekne kaptanları tarafından detaylı bilgiler verilirken, yosunların arasında yapılan tekne gezisinde tatilciler Azmak içindeki balıklar gözle görme fırsatı da yakalıyor. Tekne kaptanlarından Şadi Durmaz, “Bayram tatilini şükür iyi geçirdik. Bu geçiş döneminde sıkıntı olur olmaz tartışmaları yaşanırken her şey iyi gitti. Azmak tekne turu için randevu alıp da gelen de var, turlar ile gelen de var. Biz genelde yerli turiste hizmet veriyoruz. Burası Muğla’mızın yükselen değeri” dedi. 
Tekne turuna Eskişehir’den katılan emekli öğretmen, “Daha önce gelmiştim. Ama yine gelmek istedim. Almanya’da idim. Almanya’dan burayı görmek için tekrar geldim. Ülkemizin her köşesi cennet gibi” dedi.