Gazze'de ihtiyaç sahibi 3 bin Filistinli aileye gıda yardımı Türk Kızılayı tarafından Filistin Kızılayı'na teslim edildi.
Kızılay Gazze Delegasyonu Başkanı Gökhan Dudu AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Filistin Kızılayı'na Gazze'de ihtiyaç sahibi 3 bin aileye ulaştırmaları için gıda kolileri teslim ettiklerini" söyledi.
Dudu, "Kızılay'ın ramazan ayı boyunca Filistinlilere yaptığı yardımlar, abluka ve fakirliğin yükünü hafifletmeyi hedefliyor" diye konuştu.
Gazze'de Türk Kızılayı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İHH ve Yardımeli Derneği gibi Türkiye'den çeşitli resmi ve sivil kuruluşlar, yardım faaliyeti gerçekleştiriyor.
İsrail'in geçen yıl 7 Temmuz'da Gazze'ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.
BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kaldı.
İsrail tarafında ise 66 asker, 4 sivil ve bir yabancı uyruklu işçi olmak üzere 71 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.