Terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG tarafından koruculara yönelik hazırlanan bildiride, "Silvan Barajı ve yeni kalekolların yapımına hiçbir şekilde izin vermeyeceğimizi biliyorsunuz. Siz düşmanı korurken sizi köylerinizde kim koruyacak? Sizleri hedef almaktan kaçınmayacağımızı bilmelisiniz" tehdidinde bulunuldu.

Terör örgütü, Silvan ilçesinde işyerleri ve evlerin önü ile sokaklara  bırakılan  bildiriyle korucuları tehdit etti.

"HPG" imzalı, "Baraj, karakol güvenliği, nöbet kulübeleri ve  operasyonlarda görev alan tüm koruculara" sözleriyle başlayan bildiride, şu  tehditler yer aldı:


"Tüm uyarılarımıza rağmen düşmanla aynı mevzide nöbet tutmanız, yol  kontrollerine çıkmanız ve operasyonlara öncülük etmeniz bu uyarılarımızı dikkate  almadığınızı göstermektedir. Silvan Barajı ve yeni kalekolların yapımına hiçbir  şekilde izin vermeyeceğimizi sizler de çok iyi biliyorsunuz. Bu tür girişimler  sürecin ruhuna aykırı olduğundan hedef aldığımızı ve alacağımızı bilmelisiniz.  Köylerinizi korumakla görevlendirilmişsiniz. Siz mevzilerde, yol kontrollerinde  ve operasyonlarda düşmanı korurken sizi köylerinizde kim koruyacak? Bu anlamda  sizleri hedef almaktan kaçınmayacağımızı ve sizi bir daha uyarmayacağımızı  bilmelisiniz."
Terör örgütü, Silvan Projesi'nden rahatsız


Diyarbakır'da, tamamlandığında 200 bin kişiye istihdam sağlayacak, 2,5  milyon dönüm araziyi suyla buluşturacak Silvan Projesi'nden büyük rahatsızlık  duyan terör örgütü mensupları, bu kapsamdaki barajların yapımını engellemeye  çalışıyor.


Barajların su tutmasıyla geçiş güzergahlarıyla kırsalda kullandıkları  mağara ve sığınakların su altında kalacak olmasından da endişelenen teröristler,  sık sık baraj inşaatlarına yönelik saldırılar gerçekleştiriyor, korucu  noktalarına saldırılar düzenliyor.