Yücel Kayaoğlu ANKARA
 AK Parti'nin önceki gece 3.5 saat süren MKYK toplantısında çözüm süreci ve terör örgütlerine yönelik operasyonlar masaya yatırıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, basına kapalı toplantıda MKYK üyelerine şu bilgileri verdi: "Türkiye üç ayaklı bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Bir yerlerden düğmeye basılmış gibi, PKK, IŞİD ve DHKP-C aynı anda saldırdı. Türkiye anında gereken cevabı verdi. Güvenlik zirvesini topladık ve operasyon başladı. Hem sınır ötesi, hem şehirlerde büyük operasyonlar yapıldı. Bu operasyonlar artarak devam edecek. PKK'ya şehirlerde ve sınır ötesinde operasyonlar yapılıyor, kısa süre içinde kırsalda da başlayacak. PKK ya silah bırakacak, ya sonucuna katlanacak. Türkiye-Suriye sınırında İŞİD'den arındırılmış bir güvenli bölge kurulacak. Orada bir Kürt koridoruna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. PYD'yi Fırat'ın batısına geçirmeyeceğiz. Türkiye'deki Suriyeli mülteciler bu güvenli bölgelere yerleştirilecek ve ihtiyaçları burada karşılanacak. Mültecilerin, nakli ve yerleşmeleri konusunda izleyeceğimiz yol için Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş Bey, bir eylem planı hazırlıyor."
 KANDİL'E KARA HAREKATI YOK
Bir MKYK üyesi Kandil'e kara harekatının düşünülüp düşünülmediğini sordu. Davutoğlu, "Kandil 189 kilometre uzakta. Arada kaç tane PKK kampı var. Bu kampları geçerek oraya ulaşmak zor. Küçük küçük PKK grupları var, o güzergahta. Güvenlik zor sağlanır. Askere lojistik destek nasıl sağlanacak, ihtiyaçları nasıl karşılanacak, zaayiat çok olur. Kara harekatı bu yüzden düşünülmüyor" karşılığını verdi. Davutoğlu, "Barzani Türkiye'deki operasyonları destekliyor. Çünkü üzerinde bir baskı vardı. Onlar da rahatladılar" dedi.
Davutoğlu, çözüm süreci hakkında ise, şunları söyledi: "Bundan sonra temel hak ve özgürlüklerle ilgili bir adım atılacaksa, bölgedeki STK'ları muhatap alacağız. Terörle mücadele sürecek, bundan geri dönüş yok. PKK'yı silah bırakma noktasına getirene kadar bu iş devam edecek. Vatandaş da yapılan operasyonlardan memnun. Telefonlar alıyorum, bu konuda. Kamu düzeninin sağlanması konusunda talepler vardı zaten." 
MEKANLARI CENNET OLSUN
Şırnak'ta şehit düşen Piyade Teğmen İbrahim Tanrıverdi Malatya'da, Piyade Onbaşı Hamza Yıldırım Ankara'da, Piyade Er Ömer Kaan Kandemir Denizli'de son yolculuğuna uğurlandı. Yıldırım'ın Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazına Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları da katıldı.