HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Barış Mitingi' için gittiği Van'da 'müzakere' çağrısı yaptı. "Koalisyon kurulur ya da kurulmaz ama barış acildir" diyen Demirtaş şunları söyledi "İki tarafa da sesleniyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını ilan etmeli. Hükümet de derhal askeri operasyon seçeneğini bir kenara bırakmalı ve bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir." 
"Şerefsiz" polemiği üzerinden isim vermeden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de eleştiren Demirtaş, şöyle devam etti: "Ben şu partiye oy veren şerefsiz desem haşa düşünün ülke ne hale gelir. Biz insanlarımızı seviyoruz. Hangi partiye oy verirse versin her yurttaşımız onurludur, şereflidir. İnsanları oy verdiği partiden dolayı suçlayacak kadar aşağılık bir siyaset yapmayacağız. Bilsem ki barış gelecek bugün bu koltuğu bırakırım." 

ŞEHİT AİLESİNE TAZİYEYE GİTTİ
HDP lideri Demirtaş dün bir ilki gerçekleştirdi. Silopi'de teröristlerin nöbet kulübesine düzenlediği roketatarlı saldırıda şehit olan jandarma er Abdulhalit Araz'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Dua edip, acılı aileye başsağlığı dileyen Demirtaş, şehidin babasına sarılarak teselli etmeye çalıştı.