Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş'ın anıt mezarlarını ziyaret etti.
Dışişleri Bakanı olduktan sonra KKTC'ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Sinirlioğlu, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük'ün kabrine çelenk koydu, ardından saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı'nın okunup, Türkiye ve KKTC bayraklarının göndere çekilmesinden sonra Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, anıt özel defterini imzaladı.
Sinirlioğlu, daha sonra KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın kabrini ziyaret ederek anıt mezara çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türkiye ve KKTC bayrakları göndere çekildi.
Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, Boğaz Şehitliği ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nı da ziyaret etti.
Boğaz Şehitliği ziyaretinde Sinirlioğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun tarafından karşılandı. Şehitlikte yer alan anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra İstiklal Marşı okunup, anıt özel defteri imzalandı.
Törenin sonunda Sinirlioğlu ve beraberindeki heyet, şehitlerin kabirlerini dolaşarak çiçek bıraktı.
Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığında Korgeneral İlyas Bozkurt tarafından, Barış Harekatı dönemine ait bazı silah, askeri malzeme ve belgelerin sergilendiği müze girişinde karşılandı.
Müze ziyaretçi defterini imzalayan Sinirlioğlu'na Korgeneral İlyas Bozkurt tarafından ziyaret anısına şilt takdim edildi.
Bakan Sinirlioğlu ve Korgeneral İlyas Bozkurt, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından toplantı yaptı.