Mardin Valiliği, Nusaybin İlçesi'nin Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir mahallelerinde bugün saat 22.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Mardin Valiliği, Nusaybin İlçesi'nden 3 mahallede bugün saat 22.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Açıklamada şöyle denildi: "İlimiz Nusaybin İlçesi'nde kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, bölücü terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi, mevcut aranan şahısların yakalanması, tuzaklanmış ve patlayıcı yerleştirilmiş hendek ve barikatların kaldırılarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince Nusaybin İlçesi Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir Mahallelerinde; 09 Ekim 2015 Cuma günü saat: 22.00'den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
 
BAZI AİLELER EVLERİNİ TERK ETTİ
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde bugün saat 22.00'den ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilen Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir mahallelerinde yaşayan bazı vatandaşlar, yasak başlamadan önce evlerini terk ettiği görüldü. Yanlarına alabildikleri eşyalarıyla evlerinden ayrılan vatandaşlar yasak bitene kadar yakınlarının yanlarına gittiklerini söyledi. Bu arada sokağa çıkma yasağının konulduğu mahallelerdeki evlerinde kalan vatandaşların ise akşam saatlerinde marketlere giderek alış veriş yaptıkları görüldü.


Sokağa çıkma yasağı camilerden yapılan anonslarla halka duyuruldu. Bu arada PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri de sokağa çıkma yasağı konulan Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir mahallelerinin girişlerine güvenlik güçlerinin girişini engellemek için barikat kurup hendek kazdı. YDG-H'liler sürücülerinden gasp ettikleri anahtarlarla bazı araçları da yolları kapatacak şekilde park etti. Polis ekipleri de zırhlı araçlarla sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerin girişlerinde önlem aldı.