Buket GÜVEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde devlet erkânına resepsiyon verdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinin tam kadro katıldığı resepsiyonda iş, siyaset, sanat ve spor camiasından önemli isimler yer aldı. İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören, Genel Yayın Yönetmenimiz İsmail Kapan, yazarımız Rahim Er ile TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın da  katıldığı resepsiyonda soruları cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Kasım'da yapılacak seçimlerle ilgili önemli mesajlar verdi. Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle:
MİLLETVEKİLİ?SEÇİMLERİ
2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonra da tabii ki yeni Türkiye'nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz. Bu sıkıntıları yaşamadan bir gelecek inşa edelim diyoruz. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek bir vakti yok, bu kayba tahammülümüz yok. Onun için pazar günü adeta ülkemiz için gerçekten 2023 süreci bir kırılmadır ve bu kırılma noktasında inanıyorum ki milletimiz tercihlerini o istikamette kullanacaktır. Temenni ederim ki milletimiz koalisyonlara fırsat vermeden, tek başına bir iktidarın tercihini yaparsa, yapabilirse inanıyorum ki bu 12-13 yıl içerisinde yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamına da ciddi bir fırsat, zemin hazırlar.


SEÇİM GÜVENLİĞİ
Seçim güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığımız, hükümetimiz her türlü tedbiri aldı. Burada tabii birinci derecede valilerimizin üzerinde çok büyük yük var. Valilerimizi çekinmeden kararlı şekilde tüm ilçelerle birlikte kaymakamlarıyla, emniyet güçleriyle, güvenlik güçleriyle her türlü tedbiri uygulamaya koyması gerekir. Burada yeri geldiği zaman, silahlı kuvvetlerimizi kullanma imkanı var, jandarma zaten her an emirlerinde, polis zaten öyle. Burada bütün bu enstrümanlar kullanıldığı zaman inanıyorum ki daha önceki seçimlere göre çok daha sağlıklı bir çalışma olacaktır, oy kullanma olacaktır.


ABD'NİN PYD TUTUMU
Şu anda onlarda soru işaretleri belirmeye başladı. Ama ben dün akşam bir televizyon programında söyledim, yani bu konuda ben PYD'yi bir siyasi örgütlenme olarak kabul etmiyorum. PYD bir terör örgütüdür ve YPG'ye de onlar, 'bizim askeri kanadımız' diyorlar. Hiç alakası yok. Tam aksine o da yine PKK'nın oradaki bir yansımasıdır ve şu anda da özellikle bu Türkiye üzerinde kolektif bir terör eylemi zinciri var. Bunun içinde PKK vardır, DHKP-C'si vardır, DAEŞ'i vardır, PYD'si vardır ve bunun içinde yine YPG'si vardır. Dikkat edilirse bütün olaylar belgelerle ortada, kolektif yürütülmektedir. Bunu bir defa çok iyi tespit etmek, değerlendirmelerimizi buna göre yapmak gerekir diye düşünüyorum.