Bunun bir kurşun izi olup olmadığı araştırılıyor. Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü bir suikast girişimi olup olmadığı yönünde açıklama yapmazken, Demirtaş'ın geldiği güzergah boyunca bulunan mobese kayıtları da incelemeye alındı. 
Sağlık sorunları ve geçirdiği ameliyat nedeniyle Ankara'daki meclis çalışmalarına katılamayan ve Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Diyarbakır'da 21 EL 114 plakalı zırhlı makam aracıyla evine gitti. Demirtaş'ı evine bırakan korumlar bugün saat 18.00 sıralarında otomobilin arka camında bir hasar olduğunu gördü. Demirtaş'ın arka koltukta makam bölümünde oturduğu bölgenin tam kafa hızasındaki hasar üzerine korumalar durumu üstlerine bildirdi. Zırhı araç ve kurşun gecirmez camları olan otomobilin arka camındaki hasarın 'kurşun' olma ihtimali üzerine durum emniyete bildirildi. Demirtaş'ın makam aracı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde çekilerek geniş çaplı incelemeye alındı. 
Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü bir suikast girişimi olup olmadığı yönünde açıklama yapmazken, polisin ilk incelemesinde makam koltuğunun bulunduğu sağ arka tarafta, kafa hizasındaki camda 3x3 santimetme çapında muhtemel sert cisim çarpması, veya sekmesi kaynaklı hasar tespit edildi. Aracın camından alınan numuneler kriminal laboratuvara gönderildi.
Suikast de dahil  her ihtimali gözönünde bulunduran polis, geniş çapta araştırma başlatırken, Demirtaş'ın aracının geçiş güzergahında bulunan mobese kayıtlarını da incelemeye aldı.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayın ardından Twitter hesabında Kürtçe yaptığı paylaşımda, (Türkçe 'Ölüm Allah'ın emri') anlamına gelen Kürtçe, "Mirin bi emre Xwede ye" diye yazdı.