Cizre ve Silopi'de 3 kademeli operasyon...Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde PKK’lı teröristlerin kurduğu barikatların kaldırılması için Özel Harekât polisi ve jandarma ortak operasyon başlattı. Cizre’de operasyon, hendek ve barikatların yoğunlukta olduğu Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde yoğunlaştı. Cizre-İdil yolunda bulunan Cudi Mahallesi’nin hâkim tepelerine önceki gün çok sayıda tank konuşlandırılmıştı. Tanklar dün öğleden sonra ilçe merkezine indi. PKK’lı teröristlerin Nur ve Cudi mahallelerinde kurduğu barikatlar ateş altına alınarak imha edildi. Genelkurmay Başkanlığı, PKK’lı teröristler tarafından açılan ateşe karşılık verilmesi sonucu Cizre’de 8 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Bu teröristlerden birinin keskin nişancı tüfeği Kanas, birinin de roketatar kullandığı bildirildi.
ATEŞ EDERKEN VURULDU

Silopi’de ise Başak Mahallesi’nde Jandarma Özel Harekât timlerine, PKK’lılar tarafından bir inşaattan otomatik silahlarla ateş açıldı. Jandarma ekipleri saldırıya karşılık verdi. Açılan ateşte jandarmaya roketatarla saldırmaya hazırlanan 1 terörist öldürüldü. Silopi’de yaşanan olaylarda 1 polis ve 1 asker yaralanırken, Cizre’de ise 2 asker yaralandı. Öte yandan ilçelerin semalarında yoğun helikopter hareketliği sürüyor. Cizre’de çıkan çatışmalarda 12 yaşında bir çocuğun başından vurularak öldürüldüğü öğrenildi.

250 PKK’LIYA KARŞI 3 AŞAMALI PLAN

Silopi’de yaklaşık 100, Cizre’de ise 150 PKK’lının olduğu ileri sürülürken, operasyonların 3 kademeli olarak yapılacağı öğrenildi. İlk kademede terör örgütünün barikat ve hendeklere yerleştirdiği bombaların imha edileceği, ikinci kademede ilçelerin teröristlerden temizleneceği, üçüncü kademede ise bütün evlerin aranacağı belirtildi. Olayların olmadığı kenar mahallelerde ise ev aramalarına başlandığı öğrenildi. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Twitter hesabından Silopi Belediye Eşbaşkanları Seyfettin Aydemir ve Emine Esmer ile birlikte kaldıkları evin kapısının kırıldığını iddia etti. Encü, tankların Cizre’ye girdiğini gösteren bir fotoğrafı da aynı hesaptan paylaştı.

KIZ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI

Şırnak merkezde ise önceki akşam Cizre ve Silopi’deki sokağa çıkma yasağını protesto için izinsiz yürüyüş düzenleyen gruba polis müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara kaçarak dağılırken, aralarında Şırnak Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Kız öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.

DİYARBAKIR GERGİN
Sur’daki sokağa çıkma yasağı nedeniyle Diyarbakır’da tansiyon düşmüyor. Belediye halk otobüsleri çalışmazken, Diyarbakır’da aralarında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Mahmut Toğrul’un da bulunduğu bir grup, Sur’daki operasyonları protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Demirel, sokağa çıkma yasağının bir an önce kaldırılmasını istedi. Grup daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi yaptı ve dağıldı. Yürüyüşü takip eden JİNHA muhabiri Beritan Canözer gözaltına alındı. Emniyete götürülen kadın gazetecinin sorgusu sürüyor.