Vali Süleyman Tapsız, düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, 3-4 gündür Suriye’de Türkiye sınırına yakın bölgelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile DEAŞ, ÖSO ile PYD arasında çatışmaların yaşandığını, Rus uçaklarının da bombaladığını ifade ederek, “Suriye’de bir gün bakıyorsunuz muhalifler 2 köyü almış, bir bakıyorsunuz DEAŞ 2 köyü almış, bu nedenle çatışmalar şiddetlenmiş durumda, 09.30 sıralarında bir roket veya füze Nazlı Ömer Çetin ilköğretim Okulu’na, iki tane de boş araziye düştü. Olayda Eyüp Gökçeimam Ortaokulu’da İŞKUR’dan temizlik görevlisi olarak çalışan 25 yaşındaki Ayşegül Polat hayatını kaybetti. Yine aynı okulda, nöbetçi öğrenci olan 12 yaşındaki Gülten Canpolat ise yaralandı. Ameliyatı başarılı geçti. Biliyorsunuz Suriye’de 5 yıldır yaşanan hadiselerden sonra gelen yaralılar nedeniyle Kilis Devlet Hastanesi’ndeki doktorlarımız savaş cerrahisi konusunda uzmanlaştı. Öğrenci çocuğumuz yoğun bakımda. Annesi ve kardeşlerini hastanede ziyaret ettim. Olayda bir de öğretmen yaralandı. Öğretmenimiz hafif şekilde yaralanmıştır" dedi.

Vali Tapsız, cuma gününe kadar Eyüp Gökçeimam Ortaokulu ile Nazlı Ömer Çetin İlkokulu’ndaki öğrencilerin idari izinli sayılacağını ifade ederek, “Zaten öğrenciler cuma günü karne alacaklar. Sınavları da bitmiş durumda, her iki okulumuzda tadilat ve bakım onarım yapılacağı için cuma gününe kadar iki okulumuzda eğitim verilmeyecek. Sadece öğrenciler cuma günü karnelerini alacaklar" ifadelerini kullandı.

TSK 54 TOP ATIŞI YAPTI
Vali Tapsız, sorular üzerine yaptığı açıklamada, "Sınır birliklerimiz teyakkuz halinde, zaman zaman çatışmalar nedeniyle Türk toprağına düşen havan ve toplara anında karşılık verildiğini ifade ederek, “bugün Suriye’den DEAŞ tarafından atıldığı tahmin edilen bölgeye 54 top atışı TSK tarafından yapılmıştır. Tahminen 20 kilometre mesafeden füzenin atıldığını tahmin ediliyor” diye konuştu.