Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Türkiye'nin Suudi Arabistan'la birlikte atacağı ekonomik adımları görüşeceğiz.

BİZİM GİBİ BİR ÜLKE YOK

Türkiye bir demokratik hukuk devletidir. Terörle mücadele eden bazı ülkeler demokratik hukuk çerçevesine uymuyor. Bizim gibi terörle bu çapta yüzleşmek zorunda kalan ikinci bir ülke yoktur. Türkiye, terörle mücadelede kararlıdır. Kimse terörle mücadelede Türkiye'nin hukuk dışına çıktığını iddia edemez. Nerede bir yaralı varsa ulaşılması için çaba sarf edilecek. Ama teröristler ambulanslara ateş açınca, olay yerine geçiş zorlaşıyor.

CİZRE'DE OPERASYON TAMAMLANMAK ÜZERE

Cizre'de bir hanımefendi AİHM'ye başvurarak, hamile olduğunu ve sağlık hizmeti alamadığını bildirdi. Fakat yalan olduğu ortaya çıktı. Tutanaklarda böyle bir durumun yaşanmadığı, kendi isteğiyle hastaneden eve gittiği ortaya çıktı. Cizre'de operasyon tamamlanmak üzere. Teröristler orada sıkışmış durumda.

BİR KERE DÖNÜP 'YETER ARTIK' DİYİN

İçişleri Bakanlığımıza gelip bekleyen milletvekillerine çağrıda bulunuyorum, tamam Bakanlığımıza geldiniz, her türlü açıklamada bulunuldu. Ama bir kere de dönüp Kandil'e doğru 'Yeter artık' demeyi başarabilin. Bir kere de dönüp, Meclis'te oradan bir başka milletvekilinin görüntülerini vererek şov yapmak yerine, orada ızdırap çeken halkın yanında durun.

'Biz burada demokratik bir ülkenin meclisinde konuşurken, sizler orada barikat kurup, çukurlar kazıp, Cizre Devlet Hastanesi'ne bir günde 20 roket atıp, oradaki sağlık çalışanları ve hastaların hayatını tehlikeye atamazsınız' diye bir çağrıda bulunun. Biz gereğini yapacağız. Sağlık hizmeti anlamında da terörle mücadele anlamında da gereğini yapacağız.

BUNA BELEDİYECİLİK DENMEZ

Bazı belediyeler, halka hizmet götürmek yerine personel harcamalarına yoğunlaştı ve militan yuvalarına döndü. Buna belediyecilik denmez. Buna yargı kararını verecek. İş makinelerini terör faaliyetleri için kullandılar. 'Belediye' demek istemiyorum.

Suriye muhalefetinin yaptığı talepler haklı taleplerdir. Madaya gibi yerlere yardım istiyorlar, tek bir muhalefet olmasını istiyorlar. BM tarafından bu taleplerin karşılanmasının takipçisi olacağız. İnsani yardım Suriye'de herkese ulaşsın, Türkiye olarak katkı vermeye hazırız.

İLK ZİYARET MARDİN'E

Önümüzdeki haftadan itibaren hafta sonunun en azından bir günü mutlaka bölgede geçireceğim. İnşallah 5 Şubat'ta ilk olarak Mardin'e gitmeyi düşünüyorum. Güneydoğu Anadolu'daki bütün illerimizi adım adım gezeceğiz. Halkımızla buluşacağız, varsa dertlerini dinleyeceğiz. Onların bulunduğu şartlarda, onlarla birlikte her türlü çalışmayı yapacağız.