İstiklal Caddesinde 4 kişinin ölümü 39 kişinin ise yaralanmasına neden olan canlı bombanın 'terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aranan Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti. Mehmet Öztürk'nün babasından DNA eşleştirmesi için örnekler alınmıştı. Canlı bombanın S.Y. olduğu öne sürülmüş ve ailesinden kan örnekleri alınmıştı. İstanbul'da dün sabah İstiklal Caddesi'ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin 33 yaşındaki S. Y. olabileceği iddia edilmişti. Emniyet yetkilileri gece saatlerinde ise 2. bir ihtimal daha belirledi. Canlı bombanın DAEŞ'e katılan Mehmet Öztürk olabileceğini düşünen polis, Gaziantep'de oturan babasından eşleştirme için kan örnekleri aldı. İstanbul'da meydana gelen intihar saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın kimliğini saptamaya yönelik çalışmalar devam ederken, polis patlama sonrası güvenlik kamerası kayıtlarındaki görüntülerden DAEŞ'e katıldığı düşünülen ve 'terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aranan Mehmet Öztürk olabileceği ihtimali üzerine çalışma başlattı. İstanbul'dan gelen patlama öncesi canlı bombanın fotoğrafları DAEŞ şüphelisi Mehmet Öztürk'ün, Gaziantep'te yaşayan fabrika işçisi olan babasına gösterildi. Baba Ö. de net olmayan fotoğraftaki kişinin, uzun süredir kayıp olan Suriye'de olduğunu düşündükleri ancak bir süre önce İstanbul'da olduğunu haber veren oğluna benzediğini söyledi. Bunun üzerine DNA eşleştirmesi için Mehmet Öztürk'ün babasından DNA eşleştirmesi için kan, kıl ve tükürük örnekleri alınarak kriminal incelemeye gönderilmişti. Yapılan eşleştirmenin ardından canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin Mehmet Öztürk olduğu kesinleşti.

Öte yandan canlı bombanın DNA testi ile Mehmet Öztürk olduğu kesinleşince, babası ile kardeşi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan N. Ö. ve oğlunun, polislere 'canlı bomba' olarak kendisini patlatan Mehmet Öztürk'ün 2013 yılında evden ayrılarak İstanbul'a gittiğini ve o günden sonra çok az görüştüklerini söylediği öğrenildi. Ailesinin daha önce kayıp başvurusunda bulunduğu Mehmet Öztürk'le ilgili araştırma yapan polis, DAEŞ terör örgütüne katıldığını saptadı. 'Canlı bomba' Mehmet Öztürk, DAEŞ üyeliğinden arananlar listesindeydi. Gözaltında olan canlı bombanın babası ile kardeşinin sorgulaması devam ediyor.


Bakan Ala'dan açıklama

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul'daki terör saldırısı hakkında, "Bu menfur intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin kimliği tespit edilmiştir. Bu kişi, bu terörist, 1992 doğumlu, Gaziantep nüfusuna kayıtlı Mehmet Öztürk'tür. Eldeki mevcut bulgular, teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğunu göstermektedir." dedi. Ala, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, sözlerine, İstanbul'da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileyerek başladı. İçişleri Bakanı Ala, İstanbul'daki terör saldırısı hakkında, "Bu menfur intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin kimliği tespit edilmiştir. Bu kişi, bu terörist, 1992 doğumlu, Gaziantep nüfusuna kayıtlı Mehmet Öztürk'tür. Eldeki mevcut bulgular, teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğunu göstermektedir." 

Konuyla ilgili 5 gözaltı olduğuna dikkat çeken Bakan Ala, "Konu bütün detaylarıyla, her türlü ihtimal dikkate alınarak çok yönlü şekilde sürdürülmektedir." şeklinde konuştu.

Ala, terörle mücadelenin kararlılıkla ve hiç tereddüde mahal bırakmaksızın devam edeceğini kaydetti.

"200 bin güvenlik görevlisi nevruzda asayişi sağlamak için görevlendirilmiştir"

İçişleri Bakanı Ala, "Ülke genelinde 120 bini polis, 80 bini jandarma olmak üzere 200 bin güvenlik görevlisi nevruzda asayişi sağlamak, huzur ve güvenliği temin etmek için görevlendirilmiştir." dedi.

18 il ve ilçede nevruz kutlamalarına izin verildiğini belirten Ala, "Bazı il ve ilçelerde nevruz kutlamalarının bu sene yapılmamasının vatandaşlarımızın güvenliği bakımından daha yararlı olabileceği değerlendirilmiştir valilikler ve kaymakamlıklar tarafından." ifadelerini kullandı.