Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaretinde partililer hitaben yaptığı konuşmada, her alanda geleceğin gençlere ait bir kavram olduğunu belirterek, ahlaklı, çalışkan ve ülke geleceğinin emanet edilebileceği gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gençlerin, Türkiye'nin en büyük hazinelerinden olduğunu anlatan Bozkır, "Yaşlı bir nüfusu olan Avrupa ve Batı'nın, geleceğinden şüphesi var. Kendisinden sonra geleceğine güvenmeyen bir nüfus... Bizde ise cıvıl cıvıl, iyi yetişen, çalışmaya hazır çok çalışkan bir genç nüfus var. Bu da bizim avantajımız. Teşkilatımıza çok şey borçluyuz. Siyasi tarihte hiçbir parti bu mekanizmayı kuramamıştır. İnşallah önümüzdeki dönemde de bütün bu disiplin ahlak kadınların çalışması, gençlerimiz ve bütün teşkilat mensuplarıyla Türkiye'nin herhangi bir istikrarsızlığa düşmeyeceği bir ortamı devam ettireceğiz." diye konuştu.

"Hiçbir terörist kalmayana kadar mücadele edeceğiz"

Türkiye'nin terör belasıyla mücadelesine ilişkin, terör örgütünün Türkiye'de yeni senaryolarla başarılı olabileceği, mevzi kazanacağı yanılgısına düştüğünü vurgulayan Bozkır, "Türkiye Cumhuriyeti'nin unuttukları gücü, yine bir balyoz gibi bu terör örgütlerinin başına inmiş vaziyette." dedi.

Bu mücadalede şehit düşenlere Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Bozkır, şunları söyledi:

"Şehitlerimizin hatırasını her zaman yad edeceğiz. Onların bize şehit olarak bıraktığı bu bayrağı, bu ülkeyi hiçbir zaman yere sermeyeceğiz. Önümüzdeki dönemde bu ülkede hiçbir terörist kalmayıncaya kadar ve hiçbir bölgede en ufak bir huzursuzluk kalmayıncaya kadar son damlamıza kadar mücadele edeceğiz. Bu başarı çok yakında da gerçekleştirilecek."

"Arupa Birliği süreci, Türkiye açısından stratejik bir hedeftir"

Bozkır, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci kapsamında yürütülen Sivil Toplumla Diyalog Programı kapsamında Erzurum'daki Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Bozkır, bu toplantıda, sivil toplum kuruluşu üyelerinin Avrupa Birliği süreciyle ilgili görüşlerinden yararlanmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği süreci, Türkiye açısından stratejik bir hedeftir. Türkiye hükümetleri, Türkiye'nin bütün karar verme mekanizmaları bugüne kadar bunu, bu şekilde ifade etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği ilişkisi hiçbir zaman öğretmen-öğrenci, amir-memur ilişkisi değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, eşit şartlarda ve kültürümüzden, geleneklerimizden ve inançlarımızdan taviz vermeden üye olma arzusunda bu adımları atıyoruz. Belki bu nedenledir ki süreç uzuyor, daha yavaş ileriliyor ama bir acelemiz yok. Bizim derdimiz bu karşılıklı çıkar ilişkisi içerisinde Türkiye'ye yeni çıkarlar yaşatmak, insanlarımızı mutlu edecek projeler yaşatmak ve Türkiye'nin yararına olan tüm hususları yerine getirmek. Türkiye'nin zararına olacak hiçbir hususu da bugüne kadar kabul etmedik, kabul etmeyeceğiz. Bunun içindir ki belki bu süreç uzuyor.