CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: Almanya-Türkiye ilişkilerini etkiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararının Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyeceğini söyledi. Resmi ziyaret için bulunduğu Kenya’da gündemi değerlendiren Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile konuyla ilgili telefon görüşmesi yaptığını belirterek şunları kaydetti: “Ortak kanaatimiz, ilk adımımız büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırıyoruz. Alman Parlamentosunun almış olduğu bu karar, aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır. Döndükten sonra oturacağız, bunların değerlendirmesini yapacağız. Büyükelçinin gelişi ve Alman Parlamentosundaki bu metinlerin değerlendirilmesi, gidene kadar Dışişleri’ndeki arkadaşlarımız bunları yapacaklar ve ondan sonra nihai kararımızı vereceğiz.”
CEHALET ÖRNEĞİ BİR KARAR
Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Ermeni iddialarını tartışılmaz bir gerçek gibi dayatmaya çalışan, cehalet ve hukuka saygısızlık örneği bir karar. Bu politikanın arkasında yatan sebepler arasında, ırkçılığa varan Türk ve İslam karşıtlığı, güncel iç ve dış politik gelişmeler, kibirli ve fırsatçı bazı siyasetçiler ile Almanya’nın Namibya’dan Holokost’a uzanan insanlığa karşı suçlar ve soykırım sicilinin meydana getirdiği derin travma sayılabilir. Daha da vahimi Türk ve Türk asıllı Alman vatandaşlarını tarihlerine ve öz kimliklerine yabancılaştırmak ve asimile etmek gayretidir.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Kendi tarihindeki karanlık sayfaları kapatmanın yolu sorumsuz Meclis kararlarıyla başka ülkelerin tarihini karalamak değildir.
Numan Kurtulmuş: Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Her platformda gereken cevabı vereceğiz. 

YILDIRIM: GEÇMİŞİMİZDE YÜZ KIZARTACAK HİÇBİR OLAY YOKTUR

Haber Merkezi ANKARA
Başbakan Binali Yıldırım, Alman Parlamentosu’ndan, sözde Ermeni soykırımı hakkında çıkan karara sert tepki göstererek, “Bu hatalı bir karardır, asla ve asla Türkiye’nin kabul edeceği bir şey değildir” dedi. Başbakan Yıldırım, Ankara’da, Osmanlı Halk Pazarı’nın açılış töreninde vatandaşlara hitap ederken, konuyla ilgili şunları söyledi: 
“Bu karar hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bu millet, geçmişiyle övünen bir millettir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak, başımızı öne eğdirecek hiç bir olay yoktur. Tarihçilerin bile aralarında anlaşamadığı, uluslararası İnsan Hakları Mahkemesinin aksi kararlarının olduğu bir yerde Alman Parlamentosunun sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi asla ve asla Türkiye’nin kabul edeceği bir şey değildir.
Gelişmeler üzerine, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini istişareler için Türkiye’ye geri çağırdık. Tabii ki karar metnini kapsamıyla gördükten sonra atılacak adımları atmakta bir saniye bile tereddüt etmeyiz. Bu millet hiç kimseden emir almadı, hiç kimseye boyun eğmedi. Biz Allah’ın önünde eğiliriz, milletimizin karşısında eğiliriz.
Ne tesadüftür ki, ana muhalefet partisi yabancı elçilerle AK Parti’den kurtulma muhabbeti yaparken Türkiye’nin önemli bir müttefiki Almanya’da da ırkçı Ermeni lobisinin bir kararını Alman Parlamentosu kabul ediyor... Yanlış yerlerde dolanıyorsun. Gideceğin yer milletin önüdür. Diyeceksin ki, ‘Ey ahali yıllardır ne uzuyorum ne kısalıyorum. Bana bir akıl verin de biraz nasıl iktidara yaklaşırım.’ O büyükelçiden bu büyükelçiden nasihat alırsan, daha çok yaya kalırsın.”
“MİLLETİ OYALAMAYIN”
Yıldırım konuşmasında, yeni anayasaya ayak direyen muhalefete de şu mesajı verdi: “21-22 milyon oy alan bir cumhurbaşkanı ‘Ben işe karışmam’ diyebilir mi? Anayasa ne söylerse söylesin... Bu anayasayı değiştirmeliyiz. İstiyoruz ki çözüme muhalefet de ortak olsun. Ama gördük ki bunların niyeti başka, o yüzden milleti daha fazla oyalamamak lazım.” 

KARARI TANIMIYORUZ! İktidar ve muhalefet tek ses oldu

Meclis’te grubu bulunan AK Parti, CHP ve MHP, Alman Federal Meclisinin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını “soykırım” olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin ortak açıklama yapma kararı aldı. TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başkanlık Divanı olarak Alman Federal Meclisinin 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak niteleyen tasarının kabul edilmesini kınadıklarını söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Parlamentoda aldıkları bu karar, açıkçası kendi kara yüzlerini ortaya koymuştur. Bunu parlamento olarak aynen kendilerine iade ederek, Türk milletinin vicdanını ifade eden bir iradeyi bütün siyasi partilerle birlikte imzalamaya davet ediyorum. 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Karar, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini daha da çetrefilli hale gelmesine ön ayak olmaktan başka hiçbir işe yaramayacak
AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı: Bu karar muhakkak, Türkiye ile Almanya ilişkilerini kapsamlı bir şekilde etkileyecek ve zedeleyecektir. Bunun hesabını iyi yapmış olmaları gerekir. 

MHP LİDERİ BAHÇELİ:  Kendinize bakın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise karara dair “Almanya soykırım izi sürüyorsa, önce kendi geçmişine bakmalıdır” dedi. Bahçeli özetle şunları kaydetti: “Bu karar sonucunda Türkiye-Almanya ilişkileri ağır bir yara almıştır. Almanya soykırım izi sürüyorsa, ahlaken ve hukuken önce kendi geçmişine dikkatle bakmalıdır” ifadelerini kullandı. 
“Tarihimizin hiçbir döneminde soykırım kirliliği yoktur” ifadelerini kullanan Bahçeli, şunları kaydetti:  “Toplu cinayetler, toplama kampları, gaz odaları, vahşi kıyım ve infaz örnekleri; hepsinden mühimi Hitler caniliği kesinlikle Türk milletinin onurlu mazisinde görülmemiş, yaşanmamıştır. Türkiye’nin dostluğu yerine Ermeni diasporasının yalan ve iftiralarını tercih eden Almanya’ya muhakkak surette en etkili cevap verilmelidir. AKP hükümeti Almanya Federal Meclisinin bu kararı karşısında en başta Geri Kabul Anlaşması olmak üzere, İncirlik’teki Alman askeri mevcudiyetiyle ilgili milli vicdanı rahatlatacak sorgulamaları hemen başlatmalı, gereğini etap etap yapmalıdır.”