Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013 yılında "Sakin şehir" ağına dahil edilen, mistik tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yeni turizm sezonu için hazırlıklar sona erdi.

Birecik Baraj Gölü nedeniyle bir bölümü sular altında kalan ilçede, bahar mevsimiyle işletmeciler, turistleri ağırlayacakları duba restoranlarını elden geçirerek, eksikliklerini giderdi.

Turistlerin en çok ilgi gösterdiği tur için teknelerinin tamirini yapan işletmeciler, teknelerini süsleyerek yeni sezona hazırladı.

Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak nitelendirilen ilçede turistler, özellikle bir bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla geziyor.

Ziyaretçiler, tur sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi uzaktan da olsa görme fırsatı yakalıyor.

"İlçeye bir Halfeti daha eklendi"
Halfeti Kaymakamı Mutlu Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede turizmi geliştirmek amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerini söyledi.

İlçedeki çalışmalarla turizm sezonuna hazır olduğunu belirten Köksal, "Turizm ile uğraşan yatırımcılarımız turizm sezonuna güzel bir şekilde hazırlandılar. Ulaşım, konaklama, restoran anlamında hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Turistlerimiz geldiklerinde rahatlıkla ilçede gezebilecekler." dedi.

Kalkınma Bakanlığının desteğiyle yürütülen projelerle ilçeye adeta bir Halfeti'nin daha eklendiğini dile getiren Köksal, "Eski Halfeti hem bakirliğini, doğal güzelliğini, tarihini korurken aynı zamanda da dengeli bir şekilde büyüyor. Burası Güneydoğu'nun incisi, sakin, güzel bir yer. Bu bağlamda yerli ve yabancı turistleri Halfeti'ye bekliyoruz." diye konuştu.

Köksal, kitaplara ve dizilere konu olan Karagül bitkisinin daha fazla yetiştirilmesi için proje yürüttüklerini dile getirdi.