Met, 2012’den bu yana üzerinde çalıştığı “Court and Cosmos: The Great Age of the Seljuqs” (Saray ve Kozmos: Selçukluların Yükselme Dönemi) adlı sergiyle Selçukluların 11. yüzyıldan 13. yüzyıla dek ürettiği  görkemli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.
Müzedeki tek Türk küratör Deniz Beyazıt  yaptığı açıklamada, serginin “270 eserle bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı uluslararası Selçuklu sergisi” olduğunu bildirdi. Beyazıt, “Türkiyeli olarak çok gururlu bir an. Çünkü ilk defa Selçuklu üzerine bu kadar kapsamlı bir sergi yapılıyor. Hem İran’daki Büyük Selçuklular hem de Anadolu Selçuklu ve Selçuklu beyliklerini kapsayan uluslararası bir sergi yapılıyor” dedi.
Sergide Selçuklu sultanlarının kimlikleri ve hayatı hakkında bir giriş bulunduğunu belirten Beyazıt, “Sergide, Lyon Müzesi’nden getirdiğimiz Selçuklu dönemine ait dünyada tek örnek Aladdin Keykubat’ın adının, lakabının bulunduğu tekstil ürünü var” diye konuştu.  Avusturya’dan getirtilen Artuklu tabağının da dünyada tek olduğunu vurgulayan Beyazıt, İngiltere’den temin edilen Blackas ibriğinin sergideki eşsiz eserler arasında bulunduğunu belirtti. 50 farklı kurum ve koleksiyondan getirilen eserlerin bir kısmı Avrupa’dan, ABD’den ve Arap ülkelerinden, bir kısmı da Orta Asya’dan ve ilk defa Türkmenistan’dan temin edildi. Sergi 24 Temmuz’a kadar gezilebilecek.