Samsun TSO Eylül ayı olağan meclis toplantısı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın da katılımıyla TSO Davut Altan Meclis Salonu'nda yapıldı. TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile TSO meclis üyeleri katıldı. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Şu anda hepimizin içinde olduğu süreç malum seçim süreci var. Seçimlere 1 ay gibi bir zaman kaldı. Bu anlamda biz Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Samsun'da da gece demeden gündüz demeden, tüm adaylarımızla tüm teşkilatımızla çalışacağız. Genel Başkanımızın ve Başbakanımızın bize bu noktadaki talimatları açıktır. Her kapı çalınacak, her el tutulacak ve her vatandaşımızın gözünün içine baka baka sohbet edilecek. Biz gece demeden gündüz demeden çalışacağız" dedi.
Samsun'da yeni projeler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Artık şehrin merkezinde kalmış olan bir sanayi bölgemiz var. Şehrin merkezinde kalan bu sanayi sitemizin daha modern olacak bir şekilde şehrin başka bir yerine taşınması gerektiğini noktasında talepleri hep dile getiriyorsunuz. İşte oturup bunları projelendirip, iyi çalışıp ve şehrin önünü açacak olan bir şekilde bunları halletmemiz gerekiyor" diye konuştu.
"TÜRKİYE'Yİ AB'YE ŞİKAYET EDEN BİR ANA MUHALEFET LİDERİMİZ VAR"
Koalisyon kurulamaması noktasında kendilerine haksızlık yapıldığını belirten Bakan Kılıç, "7 Haziran seçimleri gecesi bir partinin lideri 'seçimse seçim' dedi. Daha seçimin sonuçları açıklanalı 2 saat olmuştu. 2 saat içinde ortaya konan duruş bu. Ana muhalefet görevi almış siyasi parti seçim kazanmış gibi bir algıya girdiler. Başka bir parti de yüzde 13 alarak seçim kazandıklarını zannetti. Ortada yüzde 41 almış bir AK Parti var. AK Parti'nin içinde olmayan bir hükümetin olması mümkün değil. Yüzde 60'lık bir bloktan bahsedildi ve o da olmadı. Gidip Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne (AB) şikayet eden bir ana muhalefet liderimiz var. Türkiye hakkında AB ilerleme raporunda yazılan eleştirileri beğenmemiş Sayın Genel Başkan. Avrupa'da diyor ki; 'Daha sert eleştirmeliydiniz Türkiye'deki hükümeti'. Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisinin genel başkanı ülkesini AB'de şikayet mi eder? Böyle bir şey olabilir mi? Bunu hangimiz sindirebiliriz. 'Neden hükümet kurulamadı?'nın cevabı işte orada yatıyor. Daha benim bir şey söylememe gerek yok. Biz açıkladık, eğitim ve dış politikadaki derin ayrılıklardan dolayı bu işin yürümesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.
"BİR BELEDİYE BAŞKANI, TERÖR ÖRGÜTÜNE EŞYA TAŞIRKEN YAKALANDI"
Diğer bir siyasi partinin de yurtdışında görüşmeler yaptığını, toplantılar yaptığını ifade eden Bakan Kılıç, "Türkiye Cumhuriyeti bayrağını o salona asmaktan imtina ediyor. Hatta Azerbaycan bayrağını da düğümlemişler, kapatmışlar ki o ay yıldız orada görünmesin diye. İki-üç gün önce farklı bir partiye mensup bir belediye başkanı terör örgütüne eşya taşırken yakalandı. Ondan sonra utanmadan, sıkılmadan Avrupa'da şöyle bir laf kullanmışlar, 'PKK barış istiyor Tayyip Erdoğan müsaade etmiyor'. Bu alçakça haince bir laftır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na öyle bir söz söylemek o beyefendinin haddi değildir. Önce bir ne konuşacağını öğrenecek ondan sonra ağzını açacak" dedi.
YILMAZ: "ÜLKEMİZ KOALİSYONLARDAN ÇOK ÇEKTİ"
Koalisyonların ülkeye büyük zararlar verdiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, "Koalisyonların ülkeye ne kadar zarar verdiğini en yakından bilen insanım. Üç partiden oluşan koalisyon döneminde ben ANAP'ın belediye başkanıydım. Bir bakan geliyordu. Gelen bakan kim olursa olsun ben havaalanında karşılıyordum. Ancak o bakan benim partimden bakan değilse Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş belediye başkanını ziyaret etmiyordu. Ben cüzzamlıymışım gibi belediyeye uğramazlardı. İşte böyle bir ortamda siz gidip ilgili bakanlıkta iş yapmaya kalkıyordunuz. Sonuç olarak da yapamıyordunuz Ülkemiz de bir adım bile ileri gitmiyordu. Allah o koalisyonlu dönemleri bir daha bizim ülkemize yaşatmasın" şeklinde konuştu.
''BU VATANA UZANAN HER ELİ KIRACAĞIZ''
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bizi bölemeyecekler. Buna biz izin vermeyeceğiz. Ama bu millete, bu devlete, bu bayrağa uzanan, bu vatana uzanan her eli de kıracağız. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve AK Parti Çevre, Şehircilik ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun'da ilk açılan Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) açılışını coşkulu kalabalık eşliğinde yaptılar.
İlkadım ilçesi Hançerli Mahallesi 100. Yıl Bulvarı üzerinde yapılan coşkulu açılışa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Çevre, Şehircilik ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, milletvekili adayları Orhan Kırcalı, Yılmaz Hocaoğlu, Hüseyin Avni Çatal, Osman Aker, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe belediye başkanları, AK Parti SKM Başkanı Adem Bektaş, Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Altınokta Körler Derneği Başkanı Aynur Yiğit, parti üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış öncesi AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel'in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “AK Parti Türkiye'ye lazım. Daha ilerisinde AK Parti Ortadoğu'ya lazım, daha ilerisinde AK Parti dünyaya lazım bir siyasi harekettir. Dünyaya lazım bir siyasi hareketin önünü kesmeye çalışan, iyi niyetli olmayan, şeytani bir takım hesaplar içerisinde olman unsurlara içimizde ve dışımızda, ülke içinde ve ülke dışındaki unsurlara 1 Kasım günü cevap vereceğiz. Allah için söylüyorum ben bugün saat 07.30'dan beri doludizgin koşuyorum. Ben 64 yaşımdayım ama bütün AK Partililer koşuyor, bütün vekillerimiz koşuyor” diye konuştu.
AK Parti Samsun Milletvekili adayları Osman Aker, Hüseyin Avni Çatal, Yılmaz Hocaoğlu, Orhan Kırcalı ile Samsun Milletvekilleri Hasan Basri Kurt ve Ahmet Demircan'ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, “1 Kasım seçimleri önemli bir kavşak. 7 Haziran'ın kaza namazını 1 Kasım'da yapacağız. Kaza namazında bir değişikliğine gideceğiz. 9 milletvekili kardeşimiz ile birlikte parlamentoya gitmek istiyoruz. Yarından itibaren sahadayız. Herkes birebir markajını yapacak. 1 Kasım akşamına kadar uyumadan çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmadan çalışmalarımızı devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.
1 Kasım'da çok önemli bir seçime gittiklerini belirten AK Parti Çevre, Şehircilik ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Gün birlik olma günüdür. Gün, tüm egolarımızdan, tüm beklentilerimizden, küskünlüklerimizden uzaklaşma ve arınma günüdür. Ancak bu şekilde biz ülkemizin geleceğini daha yükseklere taşıyabiliriz. Gelin bu seçimde şehirlerimiz için bizde bir şeyler yapalım. Bu seçimde çevre kirliliğine son verecek bir seçim kampanyası yürütelim. Hepimizin çevreye ve yaşadığı şehirlere karşı sorumluluğu var. Bu bir fırsattır diye düşünüyorum. İnşallah bu çağrıda siyasi parti genel başkanları kulak verir diye umut ediyorum” dedi.
Konuşmasına vatanı uğruna hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine de başsağlığı dilerek başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bu kardeş olan milleti birbirine kırdıramayacaklar. Bizi bölemeyecekler. Batıyı doğuya, doğuyu batıya, kuzeyi güneye, güneyi kuzeye kırdıramayacaklar. Buna biz izin vermeyeceğiz. Ama bu millete, bu devlete, bu bayrağa uzanan, bu vatana uzanan her eli de kıracağız. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.
1 Kasım'da yapılacak olan seçimlere de değinen Bakan Kılıç, “Seçim sandıkta kazanılır. Cumhurbaşkanımız her zaman bunu dile getirirdi. Seçimi kazanacaksak sandığa sahip çıkacağız. Sadece oy pusulasının üzerinde yapılan hatadan dolayı Samsun'da 8 bine yakın oy kaybettik. Burada bizim kabahatimiz var. Demek ki yeterince biz bu eğitimi verememişiz. Bunu anlatacağız ve sandıklara sahip çıkacağız. Sandık başlarında görevli olan siyasi parti temsilcileri herkese karşı tarafsız olmak zorundalar. Sandık başkanlarının hepsi de tarafsız olmak zorundalar. Sandık başında görevli arkadaşlarımız o sandıkları koruyacaklar. Çünkü sandığa atılan her oy namusumuzdur” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından AK Parti Samsun SKM'nin açılışı yapıldı.