Almanya Başbakanı Angela Merkel, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif,  AK parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak 1 Kasım milletvekili genel seçimindeki başarısından dolayı tebrik etti.


Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla aradığı bildirildi.


Merkel'in görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nu seçimdeki başarısından dolayı tebrik ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Sayın Başbakanımız, tebriki için Şansölye Merkel'e teşekkür etmiş, seçimlerin barışçıl bir ortamda, yüzde 85'in üzerinde bir katılım oranıyla gerçekleştiğini, bu durumun Türk demokrasisinin olgunluğunu gösterdiğini, Türk halkının siyasi, demokratik ve ekonomik istikrardan yana tercihte bulunduğunu ifade etmiştir."


Mahmud Abbas
Filistin Devlet Başkanı Abbas görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nu seçimdeki başarısından dolayı tebrik etti.
Abbas'ın İsrail-Filistin ihtilafında yaşanan güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere en kısa sürede Türkiye'yi ziyaret ederek, Davutoğlu ile bir araya gelmeyi arzu ettiği belirtildi.


Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Çipras'ın ise Başbakan Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin Türkiye ve Yunanistan arasında güçlü bir işbirliğini her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulur kıldığını ifade ettiği, kasım ayı içinde ikili ilişkiler ve başta göç krizi olmak üzere, güncel gelişmeleri ele almak üzere Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini ifade ettiği vurgulandı.


Açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun Çipras'a teşekkür ettiği, kendisini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyacağı ifade edildi.


Pakistan Başbakanı Şerif
Başbakan Davutoğlu'nu arayan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in de seçim sonuçlarının Pakistan'da büyük mutlulukla karşılandığını dile getirdiği, Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirmeye kararlı olduklarını belirttiği bildirildi.


Bosna Hersek ve Karadağ'dan da tebrik telefonu
Öte yandan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic ve Karadağ Başbakanı Milo Djukanovic, 1 Kasım genel seçiminde AK Parti'nin kazandığı zafer nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu tebrik etti.


İzetbegovic mesajında, tüm Türkiye'yi kutladığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, AK Parti'nin ülke ekonomisi, gelişimi ve istikrarı için ne anlama geldiği noktasında kararını verdi" ifadesini kullandı.


Karadağ Başbakanı Djukanovic de AK Parti'yi dün kazandığı zaferden dolayı "yürekten kutladığını" belirterek, seçim sonuçlarının tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.


İran'dan tebrik
İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, "Kardeş Türkiye halkının yüksek katılımıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirilen milletvekili seçimleri dolayısıyla Türkiye hükümeti ve milletini tebrik ediyoruz" dedi.