Meclis, ilk iş olarak yeni başkanını seçecek, ardından da yeni hükümet için süreç başlayacak. Cumhurbaşkanı'nın kabineyi onaylaması sonrası, 10 gün içinde güvenoylamasının yapılması bekleniyor.
 
TBMM, uzun bir aranın ardından kapılarını yeniden açıyor. 1 Kasım seçimleriyle 26. Dönem Parlamentosu'na giren milletvekilleri bugün yemin edecek. Gece yarısından sonra tamamlanması beklenen yemin töreni ve Meclis Başkanlığı seçimini yine en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığındaki geçici başkanlık divanı yönetecek. En genç milletvekillerinin kâtip üye olarak görev yapacağı divanda HDP'nin 4, CHP ve AK Parti'nin 1'er üyesi bulunacak. Kâtip üyeler içinde de kadınlar çoğunluğu oluşturacak.
 
YENİ HÜKÜMET HAFTAYA
Bugün, aynı zamanda seçim hükümetinin görevi de sona erecek. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yeni hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor. Mevcut hükümet, yenisi kuruluncaya kadar görevine devam edecek. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kabinesi Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra 1 hafta içinde hükümet programının Meclis'e sunulması, 2 gün içinde programın görüşülmesi, 1 tam gün geçtikten sonra da güvenoylamasının yapılması gerekiyor. Bu tabloda 28 Kasım'da güvenoylamasının tamamlanabileceği belirtiliyor.
 
TEKERRÜR EDEN TARİH 18 KASIM
Seçim hükümetinin görevinin sona ermesinin ardından Başbakan Davutoğlu'nun yeni kabineyi 18 Kasım'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunması durumunda ilginç tarih de ortaya  çıkacak. AK Parti, ilk kez tek başına hükümete geldiği 3 Kasım seçimlerinin ardından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başbakanlığındaki hükümet 18 Kasım 2002'de kurulmuştu. Davutoğlu'nun da aynı tarihte hükümeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunması durumunda 13 yıl sonra AK Parti hükümetinin 4. dönemi başlamış olacak.
 
3 Kasım seçimlerinin ardından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başbakanlığındaki hükümet 18 Kasım 2002'de kurulmuştu
 
BU DÖNEM MHP'YE BAŞKANVEKİLLİĞİ YOK 
 
1 Kasım'da sandıktan çıkan tablo, başkanlık divanı üye dağılımından komisyon üyeliklerine kadar Meclis koltuklarına da yansıyacak. 18 üyeli başkanlık divanında AK Parti'ye 10, CHP'ye 5, HDP'ye 2, MHP'ye ise 1 sandalye verilecek. Böylece MHP'nin, Meclis Başkanı'na ve zaman zaman da Cumhurbaşkanı'na vekâlet edecek bir Meclis Başkanvekili bulunmayacak.
 
8'İNCİ AK PARTİLİ BAŞKAN
 
Meclis, yemin töreninin ardından ilk iş olarak yeni başkanını seçecek. 22 Kasım Pazar günü tamamlanması planlanan seçimde, Meclis'in çoğunluğuna sahip olan AK Parti'den bir milletvekili 8'inci defa TBMM Başkanlığı koltuğuna oturacak. AK Parti'nin tek başına iktidara geldiği 3 Kasım 2002'den sonra iki dönem Bülent Arınç, ardından Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, daha sonra iki dönem Cemil Çiçek Meclis Başkanlığı yapmış, AK Parti'nin çoğunluğu kaybettiği 7 Haziran sonrası da bu göreve İsmet Yılmaz seçilmişti.
 
Meclis Başkanlığı için Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz ve İsmail Kahraman'ın adı geçiyor...
 
MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN 3 İSİM
 
Takvime göre 22 Kasım'da Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. Kulislerde 5 ay önce TBMM Başkanlığı'nı üstlenen İsmet Yılmaz'ın görevine devam edebileceği iddia ediliyor. Siyasete Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ricasıyla yeniden dönen İsmail Kahraman'ın da başkan seçilebileceği konuşulurken, Anayasa çalışması gibi uzlaşma gerektiren konular için eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in görevi yeniden üstleneceği de öne sürülüyor.
 
MHP SOLA KAYACAK
 
1 Kasım sonuçları, Genel Kurul'daki oturma düzenine de yansıyacak. Milletvekilleri, seçimde çıkan sandalye sayısına göre belirlenen yeni oturma düzeninde yerlerini alacak. Bu dönem salonun en soluna tarihinde ilk kez geçen MHP, HDP'lilerin geçen dönem oturdukları koltuklara “tek sıra” halinde oturacak. HDP ise tarihinde ilk kez 3. parti olduğu seçimlerde CHP'nin sol tarafında daha geniş bir yerde bulunacak. (HABERTÜRK)