ZİYNETİ KOCABIYIK
Toplumda yaygın görülen ancak hastalık olduğu bilinmeyen Huzursuz Bacak Sendromu'nun başta Parkinson olmak üzere bazı nörolojik hastalıkların belirtisi olabileceği bildirildi. Huzursuz Bacak Sendromu'nun özellikle uyku esnasında veya otururken; yani istirahat halinde ortaya çıktığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Hastalar bacaklarında uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği ile uykudan uyandıklarından şikâyet ederler. Şikâyetler genellikle akşam saatlerinde görülür. İlerleyen süreçte ise gün içinde uzun süreli oturma durumunda da ortaya çıkmaktadır” dedi.
YAŞLILIKLA?ARTIYOR
Hastalığın toplumda çok sık görülmesine rağmen iyi bilinmediğini ifade eden Prof. Dr. Kütükçü, “Huzursuz Bacak Sendromu'nun ülkemizdeki görülme sıklığı yüzde 3 ila 5 arasındadır. Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olmakla birlikte tüm yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir” diye konuştu.
KAHVE VE SİGARA TETİKLİYOR
Huzursuz Bacak Sendromunun çoğunlukla anormal şekilde bacakları hareket ettirme isteği ve hareket ettirmekle belirtilerin tamamen ya da kısmen düzelmesi şeklinde ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Kütükçü,  “Hastaların büyük bir kısmında nedeni tam olarak bulunamayan bu rahatsızlığa; demir eksikliği, ileri evre böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, parkinson hastalığı, sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi ve hamilelik neden olabiliyor. Rahatsızlığın erken yaşlarda görülme sebebi ise genetik kaynaklı oluyor. Prof. Dr. Kütükçü, “Bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik içerenler) ve tansiyon ilaçları (nifedipin içerenler) Huzursuz Bacak Sendromu bulgularını kötüleştirebilir. Bu nedenle hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Ayrıca kafein ve sigara da Huzursuz Bacak Sendromu'nu tetikleyebilir” dedi.
KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülen Huzursuz Bacak Sendromu, uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Bacaklardaki rahatsızlık sebebiyle sık sık uykusu bölünen hasta gün içinde uykusuzluk ve konsantrasyon eksikliği çekiyor.