Gear ile çıktığı ve Gear 2 ile Gear S modelleri ile devam ettiği akıllı saat pazarında uzun bir süre boyunca liderliğini koruyan Samsung bildiğimiz gibi Apple Watch'ın (detaylı incelememiz) satışa sunulması ertesinde ikinciliğe gerilemiş olsa da mevcut pozisyonu da oldukça kuvvetli. Hatta beklenmedik bir gelişme yaşanmazsa, uzun vadede de kendisini tehdit edecek bir rakip yok. Haliyle aynı akıllı telefon pazarında olduğu gibi burada da Apple ile birlikte pazarı domine etmeyi sürdürecekler.
Ama tabii bu rahatlık yeniliklere ara vermek anlamına da gelmiyor. Hatta bilakis Samsung şimdiye kadar tasarlamış olduğu en yenilikçi saatini satışa sunmak için gün sayıyor. Normalde IFA ile birlikte tanıtılmasını beklediğimiz modelin resmi tanıtımını gerçekleştiren G. Koreli devin yeni saatine verdiği isim halef-selef ilişkisini gösterir biçimde Gear S2 ismini taşıyacak.
Modelin en önemli özelliği, döner formda tasarlanan ekran çerçevesi sayesinde menüler arasında çok daha kolay biçimde dolaşım sağlanabilmesi. Bildiğimiz gibi önceki modellerde bu işi ana tuş ve dokunmatik ekran aracılığı ile gerçekleştirebiliyorduk. Şimdi ise bu ikisinin yerini döner çerçeve, ana tuş ve geri tuşları üçlüsü almış. Dokunmatik ekran oluş olmadığı ise henüz belirsiz.
S2, S2 Klasik ve S2 3G olmak üzere toplamda 3 farklı modelden oluşan ailenin teknik özellikleri ise birbirleriyle aynı:
Tizen OS (Samsung'un kendi işletim sistemi)
1.2-inç (360x360) OLED ekran
Çift çekirdekli 1GHz işlemci
512MB RAM
4GB hafıza
250mAh batarya (2-3 gün pil süresi)
Kablosuz şarj, NFC, BT 4.1 ve Wi-Fi
IP68 sertifikası (su ve toza karşı dayanıklı)
Gear S2: 42.3x49.8x11.4mm (47g)
Gear S2 Klasik: 39.9x43.6x11.4mm (42g)
e-SIM ile birlikte gelen 3G'li versiyon ise akıllı telefondan bağımsız sesli görüşme desteği sunacak olmasıyla kardeşlerinden ayrılıyor. Keza bataryası da 300mAh'a yükseltilmiş.
Akıllı saatin bildirim, görüşme vb. gibi temel işlevlerinin yanısıra, aktivite takibi, nabız ölçer, kablosuz ödeme (Samsung Pay üzerinden) gibi yan eylemleri de gerçekleştirebileceğimiz modelin önümüzdeki günlerde satışa sunulması bekleniyor.
Fiyatlandırma henüz belli değil.
Kaynak: Yeni Şafak