Evlerinin deposunu atölye haline getirerek radyo kontrollü model uçak üreten Alsoy, uçaklara merakıyla dikkati çekiyor. Alsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce uzaktan kumandalı radyo kontrollü model uçak uçurmaya başladığını söyledi.

O dönem bir parkta model uçak uçuranları görünce ilgisinin arttığını anlatan Alsoy, "Önce babamla model uçak yapmaya başladık. Daha sonra her gün internetten radyo kontrollü uçaklarla ilgili araştırma yaptım. Ardından simülatör alarak çalışmaya başladım. İki ay süren eğitimleri iki haftada tamamladım." dedi.

Radyo frekanslı kumanda kullanmasını öğrendikten sonra da internetten indirdiği model uçak planları ile uçak yapmaya başladığını anlatan Alsoy, "Babamın desteği ile de EPS (Genleştirilmiş Polistren Köpük) malzemesinden ilk uçağımı yaptım. Birkaç kez kaza yaptık. Ancak şimdi profesyonelce uçuşlar yapıyorum.'' diye konuştu.

Uçak yapımında zorlandığı kısımlarda babasından destek aldığını dile getiren Baha Alsoy, şunları söyledi:

''Atölyemde 77'nin üzerinde radyo kontrollü uçağım var. F 16, F5, F 22, Cessna 172, decathlon , predator gibi modeller var. Babamın desteği ile de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen İnsansız Hava Aracı kullanma lisansını aldım. Sanırım Türkiye'deki en küçük İHA pilotuyum. Bu da benim için büyük bir gurur. Gelecekte THY'de pilot olmak istiyorum.'' dedi.