Suriye'deki iç savaşta evlerine isabet eden varil bombasıyla hayatı alt üst olan Ziyade ailesi, Türkiye'ye sığındı.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak 2 çocuğuyla Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen 9 aylık hamile Şemse Ziyade , anne ve kardeşiyle hayatını sürdürüyor.

Ziyade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 ay önce önce Reyhanlı'ya geldiğini belirterek evlerine isabet eden varil bombasıyla hayatlarının alt üst olduğunu ve tek çare olarak Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

"Evlatlarımın geleceği için Türkiye'ye geldim"

Suriye'nin İdlib kentinde evlerine varil bombası düşmesiyle eşinin öldüğünü anlatan Ziyade, şunları şöyle devam etti:

"Esed güçleri, bulunduğumuz bölgeye yaptığı saldırıdan çocuklarımla sağ kurtulduk fakat eşimi kaybettim. Ülkemizde kalacak gücümüz kalmadığı için çareyi kaçmakta bulduk. Hamile halimle yollara düştüm. Evlatlarımın geleceği için Türkiye'ye geldim. Çocuğumu eşim yokken dünyaya getirecek olmak beni çok üzüyor."

Ziyade'nin, 2 yıl önce yaşadıkları bölgeye düşen varil bombasıyla gözlerini kaybeden annesi Fatma Ziyade ise "Birçok insan hayatını kaybetti. Saldırıda gözlerimi kaybettim. Suriye'de çok açı çektik. Ben, acılarıma alıştım. 15 yaşındaki kızım ve eşim, rejim askerinin, keskin nişancılarının hedefi oldu. Saldırılarda eşimi kaybettim, diğer kızım ise merminin sırtına isabet etmesiyle yatağa mahkum oldu" diye konuştu.